Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 08-12-2014 08:56

Lubuskie: 300 osób w kolejce do rehabilitacji

Pierwszy tydzień grudnia dla wszystkich przychodni oznacza jedno - gigantyczne kolejki do rejestracji. W Zielonej Górze tłumnie ruszyli pacjenci polikliniki. Do Zakładu Rehabilitacji próbowało się zapisać jednego dnia ok. 300 osób. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić specjalne mapy kolejek do lekarza, by móc skracać kolejki.


Dariusz Suchorski, dyrektor polikliniki, tłumaczy, że wzmożony ruch w rejestracjach jest normalny o tej porze roku. Pacjenci, chcąc dostać się jak najszybciej do specjalisty, już w połowie listopada dopytują się w rejestracjach, kiedy zostaną uruchomione zapisy na pierwsze półrocze. Gdy przychodzi "godzina zero", przychodnie przechodzą prawdziwy szturm.

Jak wyjaśniają rehabilitanci jest jeszcze jeden punkt widzenia. Wielu chorych nie chce zapisywać się do byle jakiego zakładu, w którym kolejki zwykle są krótkie, więc próbują "zabukować" najlepsze miejsce na początku grudnia w tych rekomendowanych.

Rehabilitacji refundowanej przez NFZ w całej Polsce długo przyglądała się Najwyższa Izba Kontroli. Pod koniec października opublikowała wyniki swoich kontroli przeprowadzanych od sierpnia 2013 r. do stycznia 2014 r. Raport nie pozostawia na tej sferze świadczeń suchej nitki.

Jeszcze trzy lata temu na rehabilitację czekało w Polsce 400 tys. osób. Trzy lata później oczekujących było o 200 tys. więcej. Wydłużył się także czas oczekiwania na zabiegi. W tej chwili wynosi od dwóch do ośmiu miesięcy. Cztery lata temu był on o połowę krótszy. 

Odpowiedzią ministerstwa na wydłużające się kolejki ma być mapa potrzeb zdrowotnych - instrument wprowadzony za pośrednictwem uchwalonego tzw. pakietu kolejkowego. Ma on ułatwić ministerstwu prognozowanie przyszłych potrzeb leczniczych oraz pomóc ustalać bieżące priorytety.

Więcej: m.zielonagora.gazeta.pl