Lubuskie: 30 mln zł na sprzęt dla szpitali w Zielonej Górze i Gorzowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 września 2020 19:32

Powstające w Zielonej Górze Centrum Zdrowia Matki i Dziecka zostanie wyposażone w niezbędny sprzęt do walki z COVID-19. Na ten cel placówka dostanie 20 mln zł. Do szpitala w Gorzowie Wlkp. trafi 10 mln zł na zakup robota wykorzystywanego w zabiegach chirurgicznych - poinformował Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego.

Lubuskie: 30 mln zł na sprzęt dla szpitali w Zielonej Górze i Gorzowie
Elżbieta Anna Polak. FOT. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

"Komisja Europejska dała wstępną zgodę na przeniesienie 30 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 do obszaru zdrowia. Na taką wiadomość czekaliśmy" - powiedziała cytowana w komunikacie marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Dodała, że 20 mln zł zostanie przeznaczonych na nowoczesny sprzęt na zabezpieczenie walki z COVID-19 dla Centrum Zdrowia Matki i Dziecka budowanego przez Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. Trafi on m.in. do Klinicznego Oddziału Pediatrii wraz z pododdziałem izolacyjnym/zakaźnym, którego do tej pory w Lubuskiem nie było.

Z kolei do szpitala wojewódzkiego w Gorzowie trafi warty 10 mln zł robot chirurgiczny da Vinci, którego do tej pory nie ma w żadnej w lubuskich lecznic. Będzie on wykorzystywany w leczeniu pacjentów na Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej.

Robot pozwala na wykonywanie świadczeń medycznych w zakresie diagnozy, leczenia i opieki nad osobami dotkniętymi chorobami nowotworowymi, głównie w obszarze nowotworów prostaty, jelita grubego oraz onkologicznej chirurgii ginekologicznej.

Ponadto tego typu urządzenie może być wykorzystywane w zakresie urologii, chirurgii ogólnej, proktologii, kardiochirurgii, transplantologii, chirurgii naczyniowej ginekologii, laryngologii oraz chirurgii kolonoktalnej.

Obecnie w Unii Europejskiej jest ok. 900 robotów da Vinci, z czego w Polsce tylko ok. 10. Dla porównania, w USA uruchomiono już 4 tys. takich urządzeń - wskazano w komunikacie.

Marcin Rynkiewicz

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum