Lublin: związkowcy z WSS czekają na konkrety w sprawie fuzji szpitali

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2011 14:41

Osiem związków zawodowych z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie nie chce fuzji trzech marszałkowskich placówek i zapowiada ewentualnie protesty przeciwko temu projektowi, jeżeli nie otrzymają odpowiedzi na szereg swoich pytań.

Przypomnijmy, że radni sejmiku województwa lubelskiego aby ratować samorządowe finanse postanowili poddać pod konsultacje projekt połączenia marszałkowskich szpitali w Lublinie: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Wyszyńskiego, SP Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego i SPZOZ Okręgowego Szpitala Kolejowego.

Podstawą do rekomendacji radnym sejmiku tego projektu był szczegółowy raport przygotowany przez Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Zgodnie z tym raportem konsolidacja tych placówek to najlepsze wyjście dla zadłużonych szpitali.

Zobowiązania WSS sięgają już ponad 140 milionów złotych. Dwa pozostałe szpitale mają kilkumilionowe długi. Fuzja pozwoliłaby ograniczyć koszty działalności szpitali.

Kilka dni temu związkowcy zadali wicemarszałkowi Tomaszowi Pękalskiemu, odpowiadającemu za służbę zdrowia, 20 pytań dotyczących fuzji. Nie otrzymali na nie odpowiedzi.

Konsultacje trwają już ponad dwa tygodnie. Przeciwko fuzji szpitali opowiada się osiem związków zawodowych - wszystkie działające w WSS im. Kardynała Wyszyńskiego.

Zdaniem Barbary Bogdańskiej, przewodniczącej NSZZ Solidarność nie można wyrazić zgody na fuzję, nie widząc na jakich zasadach będzie ona przeprowadzona. W opinii Solidarności są także inne rozwiązania niż proponowana fuzja - np. przekształcenie WSS w spółkę ze 100-proc. udziałem samorządu województwa i fuzja dwóch pozostałych placówek.

- Na spotkaniu z radą społeczna szpitala powstało bardzo dużo pytań i wątpliwości związanych z projektem marszałkowskim. Pytania spisaliśmy w postaci 30 punktów. Na razie, nie znając odpowiedzi na te pytania nie możemy wyrazić zgody na realizację tego projektu - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Mariola Orłowska, przewodnicząca zakładowego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w WSS im. Kardynała Wyszyńskiego.

Jak mówi nam z kolei Tomasz Chromiński, wiceprzewodniczący zakładowego OZZL w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznm w Lublinie, na razie nie ma istotnych danych na temat proponowanej fuzji.

- Chętnie poznamy jakieś konkretne wyliczenia. Na projekt razie jest tak ogólnikowy, że trudno się do niego w ogóle ustosunkować, nie mówiąc już o jego akceptacji. Oczywiście, kiedy otrzymamy dane świadczące o tym, że ten pomysł ma rację bytu, nasze stanowisko ulegnie zmianie - przekazał  Tomasz Chromiński. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum