Lublin: związkowcy nie chcą fuzji szpitali marszałkowskich

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2012 11:54

Zarząd województwa lubelskiego chce połączyć trzy podlegające mu szpitale w Lublinie w jedną jednostkę organizacyjną. Pomysł ich połączenia został przedstawiony jeszcze w listopadzie 2011 roku. Obecnie trwa analiza wyników konsultacji społecznych.

Sejmik województwa lubelskiego przyjął w listopadzie większością 17 głosów, przy 11 wstrzymujących się, uchwałę dotyczącą skierowania do konsultacji społecznych pomysłu połączenia trzech lubelskich szpitali marszałkowskich, których sytuacja finansowa jest najbardziej niepokojąca.

Według wyliczeń przygotowanych przez służby urzędu marszałkowskiego, połączenie szpitali miałoby przynieść zmniejszenie kosztów administracji o około 6 mln zł rocznie, a wspólne zakupy placówek miałyby dać dalsze 10 mln zł oszczędności rocznie. To pozwoliłoby na zbilansowanie przychodów z kosztami nowej, powstałej na bazie trzech dotychczasowych, jednostki.

Jak mówił marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman - te trzy szpitale nie mogą nadal funkcjonować w obecnym kształcie organizacyjnym, ponieważ są bardzo zadłużone i przynoszą straty. Stosując kryteria ekonomiczne, kwalifikują się do upadłości.

Konsultacje w sprawie konsolidacji szpitali nie wypadły jednak dla projektu marszałkowskiego pomyślnie. W połowie grudnia negatywnie o planach połączenia szpitali wypowiedziało się osiem związków zawodowych działających w WSS im. Kardynała Wyszyńskiego.

W styczniu bieżącego roku dołączyły do nich związki lekarzy i pielęgniarek z dwóch pozostałych szpitali - Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego oraz Okręgowego Szpitala Kolejowego. Uchwaliły wspólne stanowisko, które przedstawiono wojewodzie oraz przewodniczącemu sejmiku województwa.

Jak poinformowała portal rynekzdrowia.pl Katarzyna Olchowska, z biura prasowego urzędu marszałkowskiego, wynik konsultacji, który jest dość pokaźnym opracowaniem, został przedstawiony do analiz marszałkom. Będą mieli oni tydzień na szczegółowe się z nim zapoznanie. Później zapadną decyzje, co należy zrobić w tym zakresie.

- Do tego czasu, ponieważ projekt konsolidacji szpitali jest bardzo delikatną sprawą, nie będziemy niczego komentować - powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Katarzyna Olchowska.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum