Lublin: związkowcy mówią "nie" restrukturyzacji

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2009 20:25

Związkowcy z lubelskich szpitali nie zgadzają się na ich restrukturyzację.

Lublin: związkowcy mówią "nie" restrukturyzacji
Związkowcy już nie raz dawali do zrozumienia, że są poważną siłą i bez ich akceptacji trudno będzie o reformy w ochronie zdrowia.

Obawiają się redukcji etatów i prywatyzacji. Żądają od NFZ większych pieniędzy na leczenie. Plan restrukturyzacji zakłada połączenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego z Okręgowym Szpitalem Kolejowym w Lublinie.

Zarząd województwa chce, by obydwie placówki skupiły się na rozwoju wybranych oddziałów. Zmiany nie ominęłyby też Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie, który zostałby połączony z kliniką Uniwersytetu Medycznego – donosi Gazeta Wyborcza.

Związkowcy żądają, by NFZ zapłacił szpitalom na Lubelszczyźnie 126 mln zł za nadwykonania, wystąpili też o zwiększenia budżetu na służbę zdrowia na Lubelszczyźnie. Poinformowali, że będą zbierać podpisy w tej sprawie wśród lekarzy, pacjentów i mieszkańców miasta. Podpisy wyślą do marszałka oraz Ministerstwa Zdrowia.

– Jeżeli chcemy, żeby szpitale nie przynosiły dalszych strat, zostały oddłużone, a jakość leczenia była lepsza, musimy wprowadzić plan restrukturyzacji. Nie oznacza to prywatyzacji, ani masowych zwolnień. Jestem gotowy do rozmów ze związkowcami – powiedział dziennikarzowi Gazety Wyborczej Zbigniew Orzeł, dyrektor departamentu zdrowia w lubelskim Urzędzie Marszałkowskim.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum