Lublin: zarząd województwa wstrzymał środki dla szpitala

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2010 11:41

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. S. K. Wyszyńskiego w Lublinie nie otrzyma od organu założycielskiego pieniędzy na pilne remonty.

Marszałek zablokował środki, bo liczy, że zdoła oddać zadłużony szpital Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie. Decyzja o wstrzymaniu wypłaty 2,7 mln zł dla szpitala zapadła we wtorek.

Według zarządu województwa, tonący w długach i targany konfliktami załogi z dyrekcją szpital miałby zostać przejęty przez Uniwersytet Medyczny. Uczelnia otrzymałaby na własność budynki i sprzęt. Marszałek Krzysztof Grabczuk twierdzi, że po przeprowadzeniu fuzji, uczelni łatwiej byłoby spłacać długi lecznicy.

Sprawa jednak stoi w miejscu, kolejne rozmowy nie przyniosły na razie efektu. Decydujący głos ma Ministerstwo Zdrowia. 

 – Decyzji spodziewamy się w marcu. Zaproponowaliśmy, że zobowiązaniami szpitala podzielimy się po połowie: 60 mln złotych spłaca województwo, resztę budżet państwa. Dopóki porozumienie nie wejdzie w życie, szpital jest restrukturyzowany, aby uniwersytet przejął go w jak najlepszej kondycji – wyjaśnia  Grabczuk.

Władze medycznej uczelni stawiają jednak kategoryczne warunki – nie wezmą szpitala z przerostem zatrudnienia i takim poziomem zadłużenia. Trwają negocjacje.

Więcej na: www.lublin.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum