Lublin: zamiast szpitala będzie ZOL?

Autor: Dziennik Wschodni, IB/Rynek Zdrowia • • 23 września 2009 10:21

Lekarze Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie krytycznie oceniają zmiany proponowane przez samorząd województwa. Ich zdaniem szpital zostanie przekształcony w ZOL, czyli w Zakład Opiekuńczo-Leczniczy

Lublin: zamiast szpitala będzie ZOL?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Koncepcja, która powstała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego zakłada, że oddziały zabiegowe lecznicy zostaną przeprowadzone do innych placówek, a położnictwo i ginekologia wraz z poradniami będą wydzielone w ramach odrębnej spółki. W Szpitalu Jana Bożego powstałyby natomiast oddziały opieki długoterminowej.

– Ze Szpitala im. Jana Bożego nie można zrobić szpitala ostrego. A tylko w Lublinie potrzeba przynajmniej 130 łóżek opieki długoterminowej. Ten szpital idealnie spełnia warunki – mówi Dziennikowi Wschodniemu Arkadiusz Bratkowski, członek zarządu województwa.

– Realizacja tego projektu usprawniłaby działanie ochrony zdrowia w Lublinie i w regionie - ocenia Zbigniew Orzeł, p.o. dyrektora departamentu zdrowia i polityki społecznej UMWL. – Koncepcja czeka tylko na akceptację zarządu województwa i sejmiku.

Marszałkowskie plany nie podobają się jednak lekarzom ze szpitala im. Jana Bożego, którzy wysłali do marszałka pismo w tej sprawie. Zwracają w nim uwagę, że ich placówka jest dobrze zarządzana. Zapowiadane przekształcenia będą natomiast kosztowne, a wynikające z nich zyski – niewielkie.

„Celem reformy (…) ma być stworzenie zamiast szpitala im. Jana Bożego, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Wydaje nam się, że ZOL przejmując opiekę nad kilkusetosobową grupa pacjentów bez nadziei na wyleczenie stworzy swoiste „domy śmierci” w centrum dużego miasta” – piszą lekarze.

Tomasz Leonkiewicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala im. Jana Bożego, nie chce się wypowiadać w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl na temat projektów samorządu wojewódzkiego, dotyczących przekształcenia szpitala.

- Jedno nie ulega wątpliwości: Lublin potrzebuje łóżek opieki długoterminowej, a ponieważ mamy coraz starsze społeczeństwo, wkrótce będzie ich potrzebował jeszcze więcej - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Leonkiewicz.

Przypomnijmy: w czerwcu br. w Szpitalu im. Jana Bożego został uruchomiony nowy, 25-łóżkowy oddział dla przewlekle chorych. Ale to kropla w morzu potrzeb. W 360-tysięcznym Lublinie, w którym działa dziewięć szpitali, jest tylko jeden 40-łóżkowy zakład opiekuńczo-leczniczy w szpitalu kolejowym. Podobny zakład mieści się też w Poniatowej. Według NFZ czas oczekiwania na przyjęcie to obecnie 180 dni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum