Lublin: zabraknie łóżek szpitalnych na oddziale zakaźnym dla dzieci?

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2019 10:33

Z 30 do 17 zmniejszyła się liczba łóżek na dziecięcym oddziale zakaźnym w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie. Władze województwa zapewniają, że mali pacjenci w regionie mają zagwarantowaną opiekę. Eksperci ostrzegają, że może się ona okazać niewystarczająca.

Lublin: zabraknie łóżek szpitalnych na oddziale zakaźnym dla dzieci?
Bartosz Jencz, rzecznik szpitala im. Jana Bożego poinformował, że obecnie obłożenie łóżek jest o 40-50 proc. większe niż faktyczna ich liczba. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Od kiedy w połowie grudnia 2018 roku zlikwidowano część łóżek na zakaźnym oddziale dziecięcym w szpitalu, jednak brakuje ich dla przyjmowanych dzieci. Bywa, że na oddziale przebywa dwukrotnie więcej pacjentów niż wykazanych łóżek - o czym zaalarmowała w swojej interpelacji do marszałka Zofia Wóźnica, radna wojewódzka.

Wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski odpowiedział radnej, że zmiana w szpitalu im. Jana Bożego podyktowana została dostosowaniem liczby łóżek do wskaźników ich wykorzystania, który wynosił w poprzednich latach 54 proc. a utrzymanie łóżek w gotowości generuje wysokie koszty funkcjonowania oddziału, szczególnie w kontekście obowiązujących od 1 stycznia 2019 roku norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

Bartosz Jencz, rzecznik szpitala im. Jana Bożego poinformował, że obecnie obłożenie łóżek jest o 40-50 proc. większe niż faktyczna ich liczba, ale - jak twierdzi "sytuacja jest analizowana na bieżąco".

Dr Grażyna Semczuk, wojewódzka konsultant ds. chorób zakaźnych zwraca uwagę, że dziecięcy oddział w "Janie Bożym" jest jedynym pełnoprofilowym o tym charakterze w regionie. To tam trafiają najtrudniejsze przypadki, a obłożenie łóżek wynosi czasem 200 proc. Jej zdaniem jest to niedopuszczalne, ponieważ oddziały zakaźne muszą posiadać rezerwy w razie wystąpienia epidemii. Jak przekonuje konsultant, zmniejszenie liczby łóżek na oddziale może spowodować stan zagrożenia epidemiologicznego.

Więcej: kurierlubelski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum