Lublin: wojewoda ratuje szpital przed wierzycielem

Autor: Gazeta Wyborcza, AK/Rynek Zdrowia • • 23 września 2009 12:44

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefan Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie znowu ma kłopoty. Miał być realizowany plan naprawczy, pomóc miał też kredyt poręczony przez samorząd. Ulżyć w trudnej sytuacji miały również obniżki pensji pracowników. Tymczasem ZUS rozpoczął egzekucję należnych od placówki składek.

I tym razem z pomocą przyszedł lubelski samorząd. Wojewoda lubelska Genowefa Tokarska wstrzymała egzekucję długu jaki wobec ZUS ma szpital. Ale to oddech na 30 dni i nie zmienia faktu, że dyrekcja placówki do 1 października ma przedstawić realny plan naprawczy – podaje Gazeta Wyborcza.

ZUS nie ujawnia o jaką sumę chodzi, ale według Gazety może to być nawet 12 mln złotych. Zakład proponował placówce na początku września zawieszenie egzekucji należności i udzielenie ulgi. Ale z wnioskiem o to musiałby wystąpić dyrektor placówki, Ryszard Śmiech.

– Takiego pisma nie otrzymaliśmy – mówi Małgorzata Korba, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Lublinie.

Mimo wstrzymania egzekucji do 1 października dyrektor musi przedstawić w Lubelskim Urzędzie Marszałkowskim profesjonalny plan naprawczy dla zadłużonej na ok. 121 mln złotych placówki.

– Jeśli nie dostanę takiego planu od dyrektora, będę wnioskował do zarządu województwa o podjęcie kroków personalnych – oświadcza Zbigniew Orzeł po. dyrektora departamentu zdrowia i polityki społecznej w Urzędzie Marszałkowskim.

Placówka obiecywała wprowadzenie planu naprawczego. W ubiegłym roku miała problemy z wypłacaniem wynagrodzeń swoim pracownikom. W końcu w szpitalu pojawiły się zwolnienia. Załoga zgodziła się też na obniżkę pensji. Samorząd próbował pomóc szpitalowi, poręczył m.in. kredyt na 30 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum