Lublin: w SPSK nr 4 zlikwidowano na SOR etat dyżurnego kardiologa

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2019 10:50

Od stycznia dyrekcja Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie zlikwidowała etat kardiologa dyżurującego na stałe w szpitalnym oddziale ratunkowym. Od kilku dni to lekarz z oddziału kardiologii przychodzi na SOR udzielać jedynie konsultacji.

Lublin: w SPSK nr 4 zlikwidowano na SOR etat dyżurnego kardiologa
Kardiolog nie jest lekarzem systemu ratownictwa, więc nie ma żadnego wymogu prawnego, aby był zatrudniony na etacie w szpitalnym oddziale ratunkowym - mówi rzeczniczka szpitala. Fot. Archiwum

Konsultacje kardiologiczne na SOR ma przeprowadzać lekarz dyżurny oddziału, który odpowiada za cały odział kardiologii (około 80 chorych i konsultacje w całym szpitalu). Pacjenci mają obawy, że ta zmiana kadrowa naraża na bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia pacjentów hospitalizowanych w klinice kardiologii oraz znacznie zwiększa czas oczekiwania na badanie w SOR, nawet o jedną trzecią dłużej.

Jak wyjaśnia na łamach Kuriera Lubelskiego Marta Podgórska, rzecznik SPSK4, w szpitalu działa centrum urazowe i zgodnie z jego przepisami w SOR-ze powinni być zatrudnieni na etacie lekarze dyżurni tylko w niektórych specjalizacjach. Kardiolog nie jest lekarzem systemu ratownictwa, więc nie ma żadnego wymogu prawnego, aby był zatrudniony na etacie w szpitalnym oddziale ratunkowym.

Rzeczniczka dodaje, że oddział kardiologii znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie szpitalnego oddziału ratunkowego, a pracuje na nim jednocześnie czterech dyżurnych kardiologów. Dlatego w razie potrzeby szybko i sprawnie jeden z lekarzy może udać się na konsultacje, gdy jest wzywany na SOR i nie ma obaw, że któryś z pacjentów zostanie bez właściwej opieki.

Więcej: www.kurierlubelski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum