Lublin: ustanowią hipotekę na budynkach ośrodków kultury. To warunek kredytu dla szpitala

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2019 12:08

We wtorek (3 grudnia) radni sejmiku województwa lubelskiego zagłosowali nad obciążeniem hipoteką budynków Centrum Spotkania Kultur, Filharmonii Lubelskiej i Teatru Muzycznego. Dzięki temu poważnie zadłużony Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie uzyska kredyt. Zdobyte środki będą przeznaczone na spłatę pożyczek zaciągniętych przez lecznicę.

Lublin: ustanowią hipotekę na budynkach ośrodków kultury. To warunek kredytu dla szpitala
Bank wymaga od właściciela zabezpieczenia hipoteki na nieruchomościach, tyle, że nie szpitalnych Fot. Archiwum

Placówka zadłużona jest od lat. Na początku 2019 r. dług wynosił 311 mln zł, obecnie sięga 360 mln zł i rośnie - informuje Gazeta Wyborcza.

Zdaniem zarządzających lecznicą oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, któremu podlega szpital, wyjściem z zadłużenia ma być kolejny kredyt w wysokości 300 mln zł od Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank wymaga jednak od właściciela zabezpieczenia hipoteki na nieruchomościach, tyle, że nie szpitalnych. Władze województwa uznały, że hipotekę można ustanowić na Centrum Spotkania Kultur, Filharmonii Lubelskiej i Teatrze Muzycznym oraz na tych budynkach szpitalnych, w których nie jest prowadzona działalność lecznicza.

Kredyt pochodzący z BGK ma posłużyć spłacie długów, m.in. tych z parabanków. Dzięki temu zmniejszy się koszt obsługi kredytu z 18 mln zł do ok. 8 mln zł. Spłata nowego kredytu zostanie rozłożona na 25 lat, co pozwoli szpitalowi odzyskać płynność finansową. BGK oferuje też placówce karencję w spłacie kredytu na okres pięciu lat.

Więcej: lublin.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum