Lublin: uchwał ws. szpitali nie opublikowano dzienniku urzędowym - czy są ważne?

Autor: kurierlubelski.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 30 września 2013 10:31

Uchwały w sprawie statutu podmiotu leczniczego stanowią akt prawa miejscowego - stwierdził nadzór wojewody lubelskiego, analizując uchwały radnych wojewódzkich dotyczące reorganizacji szpitali marszałkowskich. Uchwały powinny być opublikowane w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Nie zostały.

Lublin: uchwał ws. szpitali nie opublikowano dzienniku urzędowym - czy są ważne?

Artur Soboń, radny wojewódzki z PiS, powołuje się stanowisko wojewody, że "brak publikacji uchwały (...) stanowi istotne naruszenie prawa" i dowodzi, że otwiera to możliwość zaskarżenia i unieważnienia uchwał.

Jego zdaniem, może to zrobić każdy, kto np. stwierdzi, że stracił na zmianach. - Dodatkowo otwiera to drogę do roszczeń finansowych osobom, które uznają, że poniosły koszty reorganizacji szpitali, bo np. straciły pracę czy musiały zmienić stanowisko na mniej płatne. Za ewentualne odszkodowania zapłacą podatnicy - mówi w Kurierze Lubelskim.

Przypomnijmy, że 4 lutego sejmik województwa lubelskiego zmienił statuty trzech lubelskich szpitali marszałkowskich. Zmiany objęły m.in. przeniesienie Zakładu Medycyny Nuklearnej i Oddziału Ginekologii z Okręgowego Szpitala Kolejowego do WSS, połączenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego OSK z ZOL-em Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego oraz powiększenie ZOL-u w tym szpitalu z 25 do co najmniej 70 łóżek.

- Chodzi o połączenie oddziałów jednoimiennych - np. chirurgii, ginekologii - i doprowadzenie do tego, żeby ich działalność nie dublowała się. Osiągniemy efekt skali i zmniejszymy koszty funkcjonowania - wyjaśniał portalowi rynekzdrowia.pl Ireneusz Stolarczyk, przewodniczący komisja ochrony zdrowia i rodziny sejmiku województwa lubelskiego.

Dodawał, że nie może być tak, że samorząd województwa będzie wykładał pieniądze, które natychmiast wydawane są na bieżące potrzeby, m.in. na płace, a nie na inwestycje. - Łączenie oddziałów nie poprawi natychmiast sytuacji finansowej szpitali, ale pozwoli im lepiej konkurować z innymi szpitalami i klinikami - przewidywał i zapewniał, że mimo restrukturyzacji, wszyscy fachowi pracownicy zostaną zatrudnieni. - Nie planujemy zwolnień grupowych - deklarował w rozmowie z nami.

Tymczasem, jak pisaliśmy niedawno, blisko 300 osób mają zwolnić w sumie w najbliższych miesiącach trzy szpitale marszałkowskie. W Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie pracownicy już dostają wypowiedzenia. Zatrudnienie ma stracić 121 osób.

Czytaj: Zwolnienia w lubelskich szpitalach: prawie 300 osób odejdzie z pracy 

Zaniepokoiło to związkowców, którzy zakwestionowali ważność podjętych w lutym uchwał z powodu nieopublikowania ich w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

”W żadnej mierze nie rozstrzyga to o ważności wcześniej podjętych uchwał. Pozostają one w obrocie i wywołują skutki prawne” - czytamy w komunikacie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego z 27 września, w którym powołano się na opinię ministra zdrowia z 12 sierpnia 2013 r.

- Opierając się na tym stanowisku nie obawiamy się żadnych problemów związanych z tą sprawą - podkreśla w Kurierze Lubelskim Beata Górka, rzeczniczka marszałka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum