Lublin: szpital onkologiczny walczy o pieniądze z NFZ

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2010 19:03

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej domaga się od NFZ pieniędzy za zabiegi i hospitalizację chorych w latach 2008-2009. Chodzi o 16 milionów zł.

Lublin: szpital onkologiczny walczy o pieniądze z NFZ
Dr Elżbieta Starosławska, dyrektor Centrum Onkologii Ziemii Lubelskiej

 Przed lubelskim sądem od ponad roku toczą się trzy sprawy.

–  Podczas jednej z ostatnich rozpraw pełnomocnik NFZ stwierdził, że świadczenia Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej nie ratują życia. Sąd nie mogąc zdecydować, czy tak rzeczywiście jest, powołał niezależnego biegłego. Jesteśmy pewni, że jego opinia będzie po naszej myśli. Twierdzenie, że onkolodzy nie ratują życia jest tak kuriozalne, że należy podejrzewać, iż NFZ postawił taką tezę, aby sztucznie przeciągnąć proces – mówi dziennikarzowi Gazety Wyborczej mecenas Piotr Janczarek, pełnomocnik prawny COZL.

Oburzenia stanowiskiem funduszu nie kryje Elżbieta Starosławska, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej:

– To skandaliczne i żenujące zachowanie Funduszu. Nie mogłam uwierzyć w to, co usłyszałam. Jeśli pacjent ma zdiagnozowanego chłoniaka lub nowotwór jądra, to lekarz jest świadomy, że niezlecenie natychmiastowej chemioterapii może się skończyć szybką śmiercią pacjenta. Jeśli to nie jest ratowanie życia, to nie wiem co nim jest. Gdy odmówimy pomocy, to tak jakbyśmy tych ludzi zabijali – stwierdza dyrektor Starosławska.

Stanowisko Funduszu krytykuje Stanisław Góźdź, świętokrzyski konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii, były doradca ministra zdrowia. Jego zdaniem w przypadku chorób nowotworowych czas ma decydujące znaczenie: – Onkologia ratuje życie, sprawa jest oczywista dla każdego człowieka na świecie.

Więcej: www.lublin.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum