Lublin: szpital kolejowy chce fuzji z lecznicą im. Jana Bożego

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 27 października 2009 11:07

Okręgowy Szpital Kolejowy SPZOZ w Lublinie chce połączyć się z lubelskim Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Jana Bożego. Samorząd wojewódzki zapowiada, że przyjrzy się temu projektowi.

Dyrekcja OSK stworzyła wstępny plan naprawczy, który ma pomóc lecznicy wydobyć się z kryzysu. Jego zasadniczym elementem jest właśnie fuzja z SPSW im. Jana Bożego.

Mirosława Borowiec, dyrektor OSK, podkreśla, że "Jan Boży" ma świetne zaplecze w opiece długoterminowej i dobrą ginekologię. Z kolei OSK chciałby rozwijać pulmonologię. Połączenie mogłoby ułatwić rozwój wybranych zakresów przy jednoczesnej poprawie jakości leczenia, zarządzania i możliwości generowania oszczędności.

W planach OSK znalazła się także redukcja etatów administracyjnych. Dyrekcja szpitala stawia na outsourcing i chce np., by sprzątaniem zajęła się firma zewnętrzna. Planuje również sprzedaż części majątku: hotelu pracowniczego oraz części parceli.

Samorząd województwa na razie nie ocenia projektu.

– Chcemy, by przyjrzały mu się departamenty zdrowia, finansów oraz mienia i infrastruktury – mówi Gazecie Wyborczej Zbigniew Orzeł, dyrektor departamentu zdrowia i opieki społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.

Przypomnijmy: UMWL ma własną koncepcję przekształcenia "Jana Bożego". Szpital miałby skoncentrować się na rozwoju opieki długoterminowej. Ginekologia i położnictwo zostałyby wydzielone, jako odrębna spółka, a oddziały ostre, kardiologia i chirurgia, byłyby natomiast przeniesione do innych szpitali. Oddziały zakaźne i OIT pozostałyby w "Janie Bożym".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum