Lublin: szpital czeka restrukturyzacja; odejdzie ponad 100 osób

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2013 15:36

W Wojewódzkim Szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie dyrekcja placówki i związki zawodowe doszły do porozumienia w sprawie restrukturyzacji zatrudnienia. Zwolnieniem grupowymi zostanie objętych 221 osób, z tego 107 osobom zostaną zaproponowane nowe warunki pracy.

Lublin: szpital czeka restrukturyzacja; odejdzie ponad 100 osób
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Procedury związane z restrukturyzacją zatrudnienia zostały uruchomione już w maju. Jak podkreśla Marzena Kowalczyk, dyrektor szpitala, 107 osób nie straci pracy, ale w związku z reorganizacją zostaną im zaproponowane inne warunki pracy.

Będą wykonywać podobne zadania jak do tej pory, z tym że nie będą ich wykonywać w oddziałach szpitalnych, a zostaną przypisani do jednej komórki organizacyjnej, określonej jako dział higieny szpitalnej. Nie zmieni się także ich podstawa wynagrodzenia.

- W pozostałej grupie, liczącej 114 osób, w pierwszej kolejności znalazły się te, które nabyły już prawo do świadczeń emerytalnych, rentowych lub świadczeń przedemerytalnych. Innym stosowanym kryterium było posiadanie innego stałego dochodu. Ci którzy odejdą nie pozostaną więc bez środków do życia. Z pewnością jest to trudne, ale w ten sposób staramy się dostosować potencjał kadrowy szpitala do realnych jego potrzeb - mówi portalowi rynek zdrowia.pl dyrektor Kowalczyk.

Obok redukcji zatrudnienia, dyrekcja szpitala podejmuje szereg innych działań w ramach programu naprawczego dla znajdującego się w trudnej sytuacji finansowej szpitala. 

- Chcemy przystąpić do dużej grupy, aby realizować wspólne zakupy leków, środków dezynfekcyjnych czy środków jednorazowego użytku. Powinno to także przynieść wymierne oszczędności - dodaje dyrektor Kowalczyk.

Optymalizowana jest praca oddziałów. Polega to m.in. na dostosowaniu liczby łóżek szpitalnych do realnych możliwości kontraktowych poszczególnych oddziałów, co wynika bezpośrednio z umów z NFZ. Będą także łączone oddziały. Np. oddział położniczy z oddziałem patologii ciąży. Ma to ułatwić kontraktowanie usług z NFZ i poprawić organizację pracy.

- Zmiany będą dotyczyły także naszych pracowni diagnostycznych. Będziemy tam, gdzie pozwalają na to przepisy i wymagania Funduszu starali się dzielić realizację zadań ze świadczeniodawcami zewnętrznymi. Głównie chodzi nam tutaj o laboratorium. Na razie jednak wszystko jeszcze jest w fazie uzgodnień - mówi dyrektor Kowalczyk.

Według dyrektor pierwsze efekty podejmowanych działań będą widoczne dopiero w październiku. Wiele także będzie zależało od wyników kontraktowania świadczeń z NFZ, które czekają w tym roku szpital.

Dzisiaj jeszcze w Wojewódzkim Szpitalu im Jana Bożego w Lublinie pracuje ok. 660 osób. Procedura zwolnień grupowych rozłożona jest na rok.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze