Lublin: ponad 200 pielęgniarek rozpoczęło strajk

Autor: polskatimes.pl, kurierlubelski.pl/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2018 09:27

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie w poniedziałek (9 lipca) o godz. 7. pielęgniarki odeszły od łóżek pacjentów.

Pielęgniarki zapewniają, że jeśli dojdzie do porozumienia po rozmowie z wojewodą, to natychmiast skończą strajk. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Ponad 200 pielęgniarek (to bardzo wstępne szacunki podawane na podstawie wypełnionych ankiet) zebrało się w sali konferencyjnej na bloku operacyjnym oraz na korytarzu przy tym pomieszczeniu. W szpitalu są także te pielęgniarki, które zeszły z dyżuru nocnego, mają drugą zmianę albo przebywają na urlopach.

- Jesteśmy buforem między pacjentem, a lekarzem. To na nas spada ten największy ciężar - mówi w polskatimes.pl Dorota Ronek, sekretarz związku zawodowego pielęgniarek w SPSK4.

Do rozmów z dyrekcją szpitala ma dojść około południa. Później pielęgniarki chcą spotkać się z wojewodą. Zapewniają, że jeśli dojdzie do porozumienia, to natychmiast skończą strajk.

Jak przypomina Kurier Lubelski, do kompromisu nie doszło przez ostatnie trzy lata. Pielęgniarki żądają 1500 zł brutto podwyżki do pensji zasadniczej.

Dyrekcja twierdzi, że szpitala nie stać na taki wzrost wynagrodzeń, dlatego zaproponowała, aby włączyć do pensji zasadniczej dodatek, tzw. zembalowe (1600 zł brutto). Jednak pielęgniarki chcą, aby to było 1500 zł z puli środków pracodawcy, a nie "zembalowe", które - jak twierdzą - i tak im się należy.

Według wyliczeń dyrekcji obecnie średnia pensja pielęgniarki specjalisty w SPSK4 wraz z dodatkami wynosi 5100 zł brutto. Związki zawodowe odpowiadają, że średnia jest niższa, wynosi 4500 tys. zł brutto.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum