Lublin: połączone szpitale, gigantyczny kontrakt

Autor: Gazeta Wyborcza, PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2015 11:16

Można się spodziewać, że szpital powstały z połączenia Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej i szpitala Jana Bożego będzie miał gigantyczny kontrakt. Już dziś COZL ma go na poziomie 160 mln zł, a szpital Jana Bożego 67 mln zł.

Lublin: połączone szpitale, gigantyczny kontrakt
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie wiadomo jeszcze jak będzie nazywał się szpital powstały w wyniku połączenia dwóch szpitali podległych marszałkowi. Zapadła natomiast decyzja, że to centrum onkologii będzie stroną przejmująca - poinformowała Gazeta Wyborcza.

W późniejszym terminie w sprawie poszczególnych oddziałów. Na przykład zarówno w Janie Bożym, jak i COZL jest urologia czy ginekologia onkologiczna. Komisja pracująca nad połączeniem będzie musiała zdecydować czy oddziały łączyć, likwidować czy zostawić w obu lokalizacjach.

Przypomnijmy, że połączenie dwóch wspomnianych lubelskich szpitali, to decyzja, o której 14 lipca poinformował marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski po spotkaniu zarządu województwa z dyrekcją i przedstawicielami związków zawodowych obu szpitali, dla których samorząd województwa jest organem założycielskim.

Zakończyło to prowadzony od środy protest związkowców z COZL, którzy pikietowali najpierw przed siedzibą NFZ, a potem pod Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego domagając się kontraktów na nowe procedury medyczne dla rozbudowanego Centrum.

Sprawa dotyczy kontraktów na nowe świadczenia z zakresu chirurgii, urologii, otolaryngologii, ortopedii, ginekologii onkologicznej i hematologii - oddziały tych specjalności utworzono w Centrum dzięki jego rozbudowie.

Problem z uzyskaniem kontraktów przez COZL polegał na tym, że jeśli NFZ ogłosi konkurs, to szanse COZL w zetknięciu w konkurencją innych szpitali działających w Lublinie są niewielkie, ponieważ ustawa uprzywilejowuje te podmioty, które już kontrakty mają.

Jak tłumaczył p.o. dyrektora lubelskiego NFZ Andrzej Kowalik, podmioty te otrzymują dodatkowe punkty za tzw. ciągłość świadczeń i za "akredytację, czyli jakość potwierdzoną certyfikatem", a tych punktów COZL nie może dostać.

- Najlepszym wyjściem będzie połączenie centrum onkologii ze szpitalem im. Jana Bożego w Lublinie - ocenił marszałek Sosnowski. Połączenie to - jak tłumaczył - umożliwia "uzupełnienie oddziałów, których brakuje COZL, oddziałami, które funkcjonują w szpitalu im. Jana Bożego". Sosnowski zaznaczył, że w toku rozmów ustalono, iż proces połączenia ma przebiegać tak, aby nie zwalniać pracowników ani z jednej ani z drugiej jednostki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze