Lublin: pielęgniarki na zwolnieniach, szpital zawiesza działalność SOR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2018 18:53

Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie zawiesza działanie oddziału ratunkowego. Powodem jest nieobecność wielu pielęgniarek, które korzystają ze zwolnień lekarskich. Domagają się podwyżek.

Nieobecność wielu pielęgniarek, które korzystają ze zwolnień lekarskich spodowała, że SOR nie jest w stanie pracować. Fot. archiwum

Rzeczniczka szpitala Marta Podgórska poinformowała, że w czwartek na 1200 pielęgniarek zatrudnionych w Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie na zwolnieniach lekarskich było 229. Najwięcej z bloku operacyjnego, oddziału intensywnej terapii, kardiochirurgii, ortopedii i traumatologii.

"Szpital zawiesza działanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Centrum Urazowego" - powiedziała Podgórska. Dodała, że informacje o zawieszeniu działalności SOR-u zostały przekazane do odpowiednich służb, m.in. do wojewody i stacji pogotowia ratunkowego.

Wiele pielęgniarek przebywa na zwolnieniach od kilku dni, co utrudnia pracę szpitala - planowane zabiegi są odwoływane, wstrzymane są przyjęcia pacjentów.

W szpitalu odbyły się rozmowy dyrekcji z przedstawicielami związków zawodowych na temat podwyżek, ale nie przyniosły rezultatu.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w placówce Małgorzata Mazur poinformowała PAP, że pielęgniarki domagają się 1,5 tys. zł podwyżki do pensji zasadniczej. Rzeczniczka szpitala powiedziała, że propozycje dyrekcji, dotyczące m.in. podwyżek w kilku etapach, nie zyskały akceptacji związków.

W szpitalu ogłoszono pogotowie strajkowe. - 4 lipca rozpoczynamy strajk - zapowiedziała Mazur. Nie ujawniła, jaka będzie jego forma.

Od kilku dni na zwolnieniach lekarskich przebywa także około 140 pielęgniarek ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Według informacji służb wojewody lubelskiego szpital wstrzymał planowe przyjęcia, oddziały ze zmniejszoną obsadą przyjmują pacjentów w stanach zagrożenia życia, a pozostałe pracują bez zakłóceń.

Przewodnicząca OZZPiP tym szpitalu Anna Matysek informowała, że związek domaga się podwyżek płac od 1 lipca zależnych od stażu pracy. Wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek o stażu do 5 lat miałyby wynosić co najmniej 3 tys. zł brutto, a ze stażem powyżej 35 lat - 5,8 tys. zł brutto.

Rzeczniczka tego szpitala Anna Guzowska mówiła, że żądania przekraczają możliwości finansowe placówki. W ubiegłym roku odbywał się tam spór zbiorowy dotyczący podwyżek płac pielęgniarek. We wrześniu podwyżki zostały wynegocjowane.

PAP - Renata Chrzanowska

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum