Lublin: oddział opiekuńczo-leczniczy gotowy i czeka na kontrakt

Autor: Gazeta Wyborcza, JJ/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2009 11:36

Pacjenci czekają na przyjęcie na oddział opiekuńczo-leczniczy w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie. Łóżka wciąż jednak stoją puste. Szpital nie może dojść do porozumienia z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Lublin: oddział opiekuńczo-leczniczy gotowy i czeka na kontrakt
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

I będzie tak prawdopodobnie aż zostanie rozstrzygnięty nowy konkurs ofert na świadczenia, który Lubelski OW NFZ ogłosi w październiku.

Oddział przeznaczony jest dla starszych pacjentów, nad którymi na co dzień opiekę sprawują rodziny, choć przydałaby się im opieka specjalistów. Na uruchomienie oddziału czekają już 23 osoby.

Dyrekcja szpitala twierdzi, że wszystko było uzgodnione z Funduszem i kontrakt miał być. Z kolei Lubelski OW NFZ podkreśla, że w postępowaniu konkursowym, w ofercie z 2 kwietnia złożonej przez szpital stwierdzone zostały braki formalne. Placówka została wezwana do ich usunięcia (m.in. dostarczenia decyzji o wpisie do rejestru zakładów opieki zdrowotnej).

W związku z tym, że dyrektor szpitala w odpowiedzi na to wezwanie nie był w stanie przedłożyć takiej decyzji (opóźnienie w dostawie sprzętu, brak odbioru przez  Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną  stanu sanitarno-epidemiologicznego ZOL) oferta została odrzucona 24 kwietnia.

W NFZ twierdzą, że od tego czasu, wszystkie wolne środki jakie posiadał lubelski oddział Funduszu na dodatkowe  świadczenia zdrowotne, zostały skierowane na finansowanie przeszczepów i chemioterapii.

Negocjacjami między NFZ a szpitalem zajęły się władze województwa.

– Rozmawiałem z obiema stronami, marszałek Krzysztof Grabczuk również - stwierdza Arkadiusz Bratkowski, wicemarszałek województwa. Zapowiada, że NFZ i szpital już doszły do porozumienia i we wrześniu oddział opiekuńczo-leczniczy w Janie Bożym wreszcie zacznie działać.

Jednak optymizm marszałka Grabczuka wydaje się nie być uzasadniony. W piśmie jakie otrzymał w tej sprawie portal rynekzdrowia.pl z Lubelskiego OW NFZ czytamy: "Aktualnie oddział nie dysponuje wolnymi środkami finansowymi umożliwiającymi ogłoszenie postępowań zmierzających do zakontraktowania świadczeń z nowymi podmiotami, w tym również ze Szpitalem im. Jana Bożego w Lublinie w zakresie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

W związku z upływem w dniu 31 grudnia 2009 roku terminu dotychczasowych kontraktów, w październiku  br. zostanie ogłoszony konkurs ofert w celu zawarcia umowy na lata 2010-2012, do którego mogą przystąpić wszystkie zainteresowane podmioty."

Wszystko wskazuje więc na to, że do czasu rozstrzygnięcia nowego konkursu przez Lubelski OW NFZ łóżka na oddziale opiekuńczo-leczniczym w szpitalu Jana Bożego pozostaną puste. Będą czekać na pacjentów, a pacjenci będą czekać na możliwość skorzystania z nich...

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze