Lublin: nie osiągnięto porozumienia płacowego - spór zbiorowy trwa

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2018 10:14

Personel medyczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie liczy na spore podwyżki. Dyrekcja szacuje, że zgoda na ich żądania kosztowałaby nawet 11,5 mln zł miesięcznie.

Fot. archiwum

Spór zbiorowy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym rozpoczął się w połowie grudnia. Lekarze i pielęgniarki z czterech związków zawodowych działających w placówce domagają się wyższych wynagrodzeń oraz zmian organizacyjnych. Według postulatów specjaliści mieliby zarabiać trzy średnie krajowe (średnia krajowa to obecnie ponad 4,3 tys. zł brutto), a lekarze bez specjalizacji oraz pielęgniarki liczą na dwie średnie krajowe.

Te propozycje związkowcy złożyli dyrektorowi Gabrielowi Majowi, który poprosił o czas na dokonanie niezbędnych analiz jak spełnienie żądań wpłynie na sytuację szpitala.

W piątek (5 stycznia) obie strony spotkały się ponownie. Trwające blisko dwie godziny spotkanie nie przyniosło na razie żadnych efektów. Dyrektor Maj wyliczył, że gdyby zgodził się na podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek w wysokości, jakiej się domagają, musiałby na nie przeznaczyć 11,5 mln zł miesięcznie. Jego zdaniem szpital nie jest w stanie udźwignąć takiego ciężaru, bo to blisko 140 mln zł w skali roku dla placówki, której zadłużenie sięga już około 250 mln zł.

Teraz związkowcy odniosą się do stanowiska dyrektora na piśmie. Spór zbiorowy będzie trwał nadal.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum