JJ, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 19-04-2011 10:30

Lublin: nie było nieprawidłowości przy kontraktowaniu

Po ostatnim kontraktowaniu, wokół komisji przyznającej kontrakty w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim NFZ pojawiło się wiele kontrowersji. Dużo poradni i szpitali było niezadowolonych z rozstrzygnięć, bo straciło umowy.

Świadczeniodawcy wskazywali, że kontrakty dostały placówki związane z działaczami Platformy Obywatelskiej. Pojawiły się zarzuty o stronniczość członka komisji przyznającej kontrakty - Anny Glijer, która jest działaczką PO.

Julia Pitera, minister do spraw walki z korupcją, aby wyjaśnić całą sprawę, poleciła przeprowadzenie kontroli w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Wyjaśnień zażądał też lider PO w regionie - Stanisław Żmijan.

- Z poddanej analizie dokumentacji postępowań konkursowych wynika, że głos Anny Glijer, będącej jednym z jedenastu członków komisji konkursowej, nie miał decydującego znaczenia przy podejmowaniu przez komisję decyzji. Decyzje komisji są podejmowane w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy czym członkowie nie mogą wstrzymać się od głosu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos osoby przewodniczącej posiedzeniu - stwierdza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy Centrali NFZ.

Z informacji jakie otrzymał portal rynekzdrowia.pl wynika, że w dniach 7-23 lutego kontrolerzy NFZ przeprowadzili kontrole dotyczące przeprowadzonych konkursów ofer.

Sprawdzali zgodność ogłoszonych postępowań ofertowych z planem postępowań na rok 2011 i na lata następne. Badali przyczyny unieważnienia lub odwołania postępowań konkursowych, analizowali zgodność czynności przeprowadzonych przez komisje konkursowe z procedurą konkursu ofert oraz sprawdzali przyczyny odrzucenia ofert.

Weryfikowali także stosowanie zasady staranności przez komisje konkursowe w wezwaniach do uzupełnienia braków w ofertach. Ponadto badano zweryfikowanie uzyskanych informacji o występujących nieprawidłowościach.

Według prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza, komisje prowadziły procedury konkursowe zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wykryto kilka nieprawidłowości i uchybień, ale ich waga była niewielka.