Lublin: neuropsychiatryczna lecznica być może wyjdzie z sieci szpitali

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 11 listopada 2019 19:03

"Plan naprawczy, według naszej wiedzy, zakłada likwidację oddziału neurologicznego, oddziału internistycznego oraz poradni specjalistycznych - neurologicznej i logopedycznej" - alarmują w liście do redakcji "Dziennika Wschodniego" pracownicy Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie.

Lublin: neuropsychiatryczna lecznica być może wyjdzie z sieci szpitali
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

„Plany te, w świetle stałych zapewnień władz o bezproblemowym i szerokim dostępie pacjentów do leczenia szpitalnego oraz skracaniu kolejek do poradni specjalistycznych, są zupełnie niezrozumiałe” - podkreślają autorzy listu.

- Nie zmieni się dostęp do świadczeń ani liczba łóżek, bo jest możliwość, żeby ryczałt, którym dysponujemy na świadczenia w ramach sieci szpitali przejęła inna placówka - wyjaśnia dr Piotr Dreher, dyrektor Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie i zapewnia: - Oznaczałoby to też przejęcie pracowników, czyli nikt nie straciłby pracy, nie byłoby żadnych zwolnień.

- Neurologia i interna oraz dwie poradnie, które są finansowane w ramach sieci szpitali, przyniosły za pierwsze półrocze tego roku aż 4,5 mln zł. straty. Musieliśmy to bilansować tym, co wypracowała psychiatria, finansowana poza siecią na starych zasadach - zaznacza dyr. Dreher. - Tak naprawdę bilansowalibyśmy się dzięki samej psychiatrii, szpital miałby płynność finansową. Niestety, to, co zarobimy, musimy wydać na to, co przynosi straty.

Dlatego, jak tłumaczy dyrektor, plan naprawczy zakłada wyjście z sieci szpitali. - Na razie trudno jednak powiedzieć jak do tego podejdzie np. NFZ. Rozmowy trwają - informuje Piotr Dreher.

Więcej: dziennikwschodni.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum