Lublin: na zwolnieniach już blisko 10 proc. pielęgniarek. Szpital odwołuje zabiegi

Autor: Kurier Lubelski, PAP/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2018 12:12

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie ruszyło pogotowie strajkowe. Jeśli rozmowy nie przyniosą rezultatów, strajk pielęgniarek ma ruszyć 4 lipca. Na razie szpital odwołuje zabiegi.

Jeśli rozmowy nie przyniosą rezultatów, strajk pielęgniarek ma ruszyć 4 lipca Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak podaje Marta Podgórska, rzecznik szpitala, od poniedziałku (25 czerwca) liczba pielęgniarek na zwolnieniach lekarskich wzrosła do 111 z 1200-osobowej obsady - informuje Kurier Lubelski.

W tym gronie znajduje się 56 pielęgniarek z bloku operacyjnego, na którym zatrudnionych jest w sumie 138 pielęgniarek anestezjologicznych i instrumentariuszek. Brakuje również pielęgniarek w klinice kardiochirurgii oraz ortopedii.

W związku z problemami szpital odwołał zabiegi planowe i nie wykluczył, że od środy (27 czerwca) nie będzie realizował również zabiegów "na ostro".

Choć trwają rozmowy o podwyżkach, to - jak pisze Kurier Lubelski - pielęgniarki przygotowują się do strajku, który miałby ruszyć od 4 lipca. Zapowiadają "nieświadczenie pracy". Rozmowy ostatniej szansy zaplanowano na czwartek.

Na zwolnieniach lekarskich jest także 11 pielęgniarek z oddziału kardiochirurgii oraz 16 pielęgniarek z oddziału ortopedii i traumatologii.

W szpitalu ogłoszono pogotowie strajkowe.

Od kilku dni na zwolnieniach lekarskich przebywa także liczna grupa pielęgniarek w szpitalu klinicznym nr 1 w Lublinie. We wtorek było to 147 pielęgniarek i położnych.

Szpital funkcjonuje w ograniczonym zakresie, nadal planowe przyjęcia i zabiegi są przesuwane na inne terminy, szczególnie w klinikach o największej absencji chorobowej - podała we wtorek (26 czerwca) rzeczniczka prasowa szpitala Anna Guzowska.

Przewodnicząca organizacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu klinicznym nr 1 Anna Matysek poinformowała, że związek domaga się podwyżek płac od 1 lipca, w wysokości zależnej od stażu pracy. Wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek o najniższym stażu do 5 lat miałby wynosić co najmniej 3 tys. zł brutto, natomiast pielęgniarek ze stażem najwyższym - powyżej 35 lat - 5,8 tys. zł brutto.

Rzeczniczka szpitala informowała wcześniej, że wysokość żądań płacowych przekracza możliwości finansowe placówki. W szpitalu w ubiegłym roku trwał spór zbiorowy dotyczący podwyżek plac pielęgniarek. We wrześniu podwyżki zostały wynegocjowane.

Więcej: www.kurierlubelski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum