Lublin: mają kontrakt, ale sale stoją puste

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2009 16:08

Okręgowy Szpital Kolejowy w Lublinie nie może leczyć wszystkich zgłaszających się chorych i popada w coraz większe finansowe tarapaty. Po raz kolejny zagrożone są wypłaty pensji pracowników. Przyczyną są przestoje pracy szpitala wymuszone koniecznością remontów sal chorych i gabinetów zabiegowych.

Monity z prośbą o pomoc słane do właściciela placówki - Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie - pozostają bez echa. Od dwóch miesięcy w szpitalu pustkami świeci oddział kardiologii. Lubelski sanepid zdecydował, że warunki sanitarne panujące na oddziale nie pozwalają nawet na warunkowe prowadzenie dalszej działalności leczniczej.

- Nie dziwię się sanepidowi, że jest tak zdecydowany - mówi Kurierowi Lubelskiemu Mirosława Borowiec, dyrektor szpitala. - Pisma z zaleceniami przeprowadzenia remontu na kardiologii i w wielu innych oddziałach szpital otrzymuje od dawna. Placówka nie była bowiem gruntowanie remontowana od 30 lat.

Dyrektor dodaje, że dopóki wystarczało pieniędzy wypracowanych przez szpital, gasiła remontowe pożary.

 - Mieliśmy zamknięty blok operacyjny. Został wyremontowany własnymi środkami. To samo dotyczyło oddziału laryngologii. Też ratowaliśmy się własnymi siłami. Ale te możliwości już się skończyły. O pomoc proszę organ założycielski - Urząd Marszałkowski, ale na razie brak odpowiedzi.

Skutkiem zwłoki jest m.in. przeciągające się wyłączenie z pracy oddziału kardiologii.

- Ten przestój bardzo drogo nas kosztuje. Straty wyliczyliśmy na 2,7 mln zł, bo nie „wyrabiamy” kontraktu podpisanego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z tego powodu zagrożone mogą być wypłaty pensji dla pracowników – nie kryje obaw dyr. Mirosława Borowiec.

Pracownicy szpitala boją się, że samorząd, zwlekając ze wsparciem remontów, dokona w ten sposób likwidacji lecznicy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum