Lublin: limit na badania rezonansem już wyczerpany

Autor: wiadomosci.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2014 10:39

Pacjent dostał skierowanie na pilne badanie rezonansem magnetycznym. Jednak w lubelskich szpitalach nie ma na nie szans w szybkim terminie.

Niektóre szpitale mają wyczerpany limit już do końca roku i w ogóle nie przyjmują pacjentów. Na badanie rezonansem mogą liczyć wyłącznie chorzy, którzy są w poważnym stanie i zostaną przyjęci na oddział.

- W całym województwie badania rezonansem można wykonać w 11 placówkach, a w siedmiu w Lublinie. W 2014 roku na takie badania Oddział NFZ przeznaczył kwotę prawie 11 mln 700 tys. zł. W porównaniu z rokiem 2011 r. są to pieniądze większe o  3 mln 700 tys. zł - wyjaśnia na łamach Gazety Wyborczej Małgorzata Bartoszek, rzecznik Oddziału NFZ w Lublinie.

Jednak mimo większych nakładów problemu nie udało się rozwiązać. Z danych, które do Funduszu przekazują poszczególne szpitale i przychodnie, wynika, że w czerwcu br. na rezonans w pilnych przypadkach trzeba było czekać maksymalnie cztery miesiące. Jednak oficjalne raporty mają niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Są jednak szanse na to, że sytuacja pacjentów wkrótce się poprawi. Lubelski NFZ liczy na dodatkowe środki z centrali. - Spodziewamy się, że może to nastąpić w trzecim kwartale br. - dodaje Małgorzata Bartoszek.

Więcej: wiadomosci.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum