Lublin: kompromis ws. kontraktu dla oddziału opiekuńczo-leczniczego

Autor: Gazeta Wyborcza, IB/Rynek Zdrowia • • 16 października 2009 09:36

W listopadzie ruszy w końcu oddział opiekuńczo-leczniczy w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie. Negocjowanie kontraktu z NFZ trwało kilka miesięcy.

– Oddział ma 25 łóżek. Będzie przyjmował pacjentów wymagających stałej, specjalistycznej opieki – mówi Gazecie Wyborczej Tomasz Leonkiewicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa lubelskiej placówki.

Decyzję o utworzeniu oddziału opiekuńczo-leczniczego w szpitalu im. Jana Bożego podjął w 2007 roku Jacek Solarz, dyrektor lecznicy. Budynek oddziału został zmodernizowany i wyposażony zgodnie ze standardami Funduszu. Do przyjęcia chorych był gotowy już kilka miesięcy temu, stał jednak pusty, ponieważ dyrekcja szpitala nie mogła dojść do porozumienia z NFZ w sprawie kontraktu. Kompromis został w końcu osiągnięty.

– Za każdy dzień dostaniemy na jedną osobę 70 zł, na konto szpitala wpływać też będzie 70 proc. przychodów pacjenta, renty lub emerytury – wyjaśnia dyrektor Leonkiewicz. – Szpital zawarł umowę z NFZ na dwa miesiące. Następnie będzie ona prawdopodobnie renegocjowana albo przedłużona za pomocą aneksów.

Tomasz Leonkiewicz zapewnia również, że jeśli NFZ przedłuży ze szpitalem Jana Bożego kontrakt na kolejny rok, placówka zwiększy liczbę przyjęć na oddział opiekuńczo-leczniczy.

Potrzeby Lublina w zakresie opieki długoterminowej są ogromne: w ocenie zarządu województwa miasto potrzebuje co najmniej 130 łóżek. W 360-tysięcznej stolicy Lubelszczyzny działa dziewięć szpitali, ale zakład opiekuńczo-leczniczy, 40-łóżkowy, pracuje tylko w Okręgowym Szpitalu Kolejowym. We wrześniu na przyjęcie na oddział w szpitalu im. Jana Bożego czekało ponad 20 pacjentów. Ich liczba stale rośnie. Na miejsce w OSK pacjenci czekają nawet sześć miesięcy.

Przypomnijmy: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego planuje, że oddziały zabiegowe szpitala im. Jana Bożego zostaną przeprowadzone do innych placówek, a położnictwo i ginekologia wraz z poradniami będą wydzielone w ramach odrębnej spółki. W szpitalu powstałyby natomiast oddziały opieki długoterminowej.

Marszałkowskie plany nie podobają się lekarzom ze szpitala im. Jana Bożego, którzy wysłali do marszałka pismo w tej sprawie. Podkreślają, że nie chcą, aby szpital zamieniono w ZOL.

Tomasz Leonkiewicz nie chciał się wypowiadać w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl na temat projektów samorządu wojewódzkiego, dotyczących przekształcenia szpitala.

– Jedno nie ulega wątpliwości: Lublin potrzebuje łóżek opieki długoterminowej, a ponieważ mamy coraz starsze społeczeństwo, wkrótce będzie ich potrzebował jeszcze więcej – mówił portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Leonkiewicz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum