×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lublin: kardiolodzy wysłali oświadczenie ws. sytuacji szpitala wojewódzkiego

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia23 stycznia 2020 13:47Aktualizacja: 23 stycznia 2020 14:04

Po tym jak dr Ryszard Grzywna zrezygnował ze stanowiska ordynatora oddziału kardiologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, bo nie chciał brać udziału w reorganizacji placówki, lekarze tego oddziału wystosowali oświadczenie i wyrazili swoją obawę, że działania restrukturyzacyjne narażą pacjentów na zagrożenie utraty zdrowia i życia.

Lublin: kardiolodzy wysłali oświadczenie ws. sytuacji szpitala wojewódzkiego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Oświadczenie lekarzy jest odpowiedzią na środową (22 stycznia) konferencję prasową władz szpitala i przekazane mediom informacje na temat sytuacji w oddziale kardiologii - podaje Kurier Lubelski.

Jak już informowaliśmy, szpital ma 360 mln zł długu, który rośnie. Plan naprawczy zakłada duże zmiany. Ma się odbyć bez zwolnień, ale dyrekcja chce ograniczenia liczby łóżek i etatów. Szpital już redukuję liczbę miejsc dla pacjentów. Od 1 stycznia jest tam o 70 łóżek mniej niż w ubiegłym roku.

Piotr Matej, dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubelskiego (szpital podlega władzom województwa), mówił w środę dziennikarzom, że szpital leczy pacjentów za długo - na oddziale kardiologii o 2,4 dnia dłużej niż inny szpital w naszym kraju i o 2,3 dnia niż inne szpitale w województwie lubelskim. Przypada tam też jedno łóżko na jednego lekarza.

Do tych informacji kardiolodzy odnieśli się w oświadczeniu kierowanym m.in. do dyrektora szpitala, marszałka województwa i mediów. "Od początku roku w oddziale są permanentne dostawki, umożliwiające planowe przyjęcia pacjentów przy zredukowanej liczbie łóżek, ale one mają zniknąć w wyniku restrukturyzacji. Tym samym wydłużą się kolejki do planowanej koronarografii, angioplastyki naczyń wieńcowych oraz wszczepienia stymulatorów co stworzy zagrożenie dla zdrowia lub/i życia pacjentów oczekujących” - napisali w oświadczeniu

Jego autorzy podkreślają także, że nieprawdziwe są informacje o długości hospitalizacji w szpitalu.

Więcej: kurierlubelski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze