Lublin: fizjoterapeuci ze szpitala klinicznego nadal chcą rozmów płacowych

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2019 07:31

Fizjoterapeuci z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie zareagowali na tekst Dzienniku Wschodnim, który - na podstawie danych z NFZ - podał, że ta lecznica jest jedną z placówek, w których w wyniku majowego protestu fizjoterapeutów udało się dojść do porozumienia w sprawie wyższych wynagrodzeń.

Lublin: fizjoterapeuci ze szpitala klinicznego nadal chcą rozmów płacowych
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Według najnowszych danych NFZ, w Lubelskiem porozumienia między dyrektorami placówek medycznych a fizjoterapeutami miały zostać zawarte w 13 szpitalach. Wśród nich został wymieniony Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie (pracuje tam ok. 50 fizjoterapeutów) - podaje Dziennik Wschodni.

- To wprowadzanie opinii publicznej w błąd! Owszem dostaliśmy podwyżkę od stycznia tego roku, w wysokości 10 proc. zasadniczego wynagrodzenia, ale zupełnie z innej puli, w ramach sporu zbiorowego, w którym były też inne grupy zawodowe. To nie miało nic wspólnego z obecnym protestem fizjoterapeutów - podkreśla jedna z fizjoterapeutek zatrudnionych w SPSK4 w Lublinie.

I dodaje: - Rozmowy dotyczące podwyżek nie zostały zakończone. Dyrektor tłumaczy, że będzie można rozmawiać po tym, jak NFZ podniesie wycenę świadczeń, co jest w planach od 1 lipca.

- Temat podwyżek zamknęło porozumienie zawarte ze związkiem zawodowym Solidarność’80, do którego należy m.in. część fizjoterapeutów. Po styczniowych podwyżkach wynagrodzenia zasadnicze w tej grupie zawodowej wynoszą od 3317 do 4100 zł brutto i wyczerpują ich oczekiwania finansowe - informuje Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie i dodaje, że takie stanowisko dyrekcji przedstawiciele fizjoterapeutów otrzymali podczas spotkania w sprawie wzrostu wynagrodzeń.

Czy jest szansa na podwyżki po zwiększeniu wyceny świadczeń przez NFZ? - Zobaczymy jak to będzie wyglądało w lipcu. Jednak pieniądze musiałyby być dedykowane dla fizjoterapeutów, tak jak to było w przypadku pieniędzy na podwyżki dla pielęgniarek czy ratowników medycznych - mówi Podgórska.

Więcej: dziennikwschodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum