Lublin: dlaczego marszałek odwołał dyrektor centrum onkologii?

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2016 20:21

Ubiegły rok przyniósł Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej 11 mln zł straty, okazało się też, że potrzeba 20 mln zł na dokończenie rozbudowy szpitala - takie m.in. powody miały zdecydować o niedawnym odwołaniu przez marszałka dyrektor Centrum.

Marszałek odwołał dyrektor ze stanowiska. Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

Odwołana przez marszałka dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej prof. Elżbieta Starosławska była kojarzona z wielką rozbudową Centrum, która ma zapewnić mieszkańcom opiekę onkologiczną na najlepszym poziomie.

Gazeta Wyborcza przypomina, że prace przy ogromnej inwestycji wstrzymano prace w 2012 r. i przez dwa lata nie udało się ich wznowić. Ostatecznie zostały jednak otwarte nowe oddziały. Dyrektor miała jednak nie poinformować marszałka, że zatrudniła ponad 300 nowych osób.

To - według gazety - jedna z przyczyn, dla których prowadzone od lat przez tę samą dyrektor Centrum, będące od lat w świetnej kondycji finansowej, zaczęło się zadłużać. Ubiegły rok przyniósł aż 11 mln zł straty.

Pod koniec stycznia Elżbieta Starosławska wysłała do marszałka pismo z informacją, że potrzebuje dodatkowych 20 mln zł na rozbudowę Centrum. Pieniądze miały być przeznaczone m.in. na cichsze i szybsze windy czy inaczej sterowaną klimatyzację. Kilka tygodni wcześniej zapewniała, że nie ma żadnego zagrożenia dla inwestycji. To miało przesądzić o zwolnieniu Starosławskiej.

Więcej: wyborcza.pl

Odwołanie dyrektor spotkało się z wieloma głosami społecznego sprzeciwu. W obronie dyrektor stawali m.in. kościelni hierarchowie, posłowie PiS oraz Zarząd i Rada Naukowa Polskiej Unii Onkologii.

W tle sporu pojawiła się informacja, że władze wojewódzkie mają plany przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego.

"Plany utworzenia spółki prawa handlowego na pewno nie są w interesie Pacjenta onkologicznego i całego społeczeństwa. Wypowiedzenie umowy o pracę dyrektorowi ośrodka tylko dlatego, ze rozbudowywał ten ośrodek i bronił jego samodzielności wydaje sie być jaskrawym przykładem zamachu na ten Ośrodek. Apeluję więc do wszystkich Państwa o mądrość i obronę tej onkologii, która służy całej społeczności. Nie dajcie sobie Państwo odebrać szpitala, który został zaplanowany na miarę potrzeb naszego Województwa'' - wzywała prof. Starosławska w oświadczeniu wysłanym do mediów w czwartek (11 lutego).

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum