Lublin: dalekie wyprawy nadciśnieniowców

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 20 października 2010 14:30

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie już latem wykorzystał pieniądze na leczenie chorych na tętnicze nadciśnienie płucne. Odsyła więc pacjentów do Warszawy lub Krakowa.

W Lublinie na rzadkie choroby serca leczą się pacjenci nie tylko z regionu, ale też z innych części wschodniej Polski. Koszt jednorazowej dawki leku na tętnicze nadciśnienie płucne wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Co roku do lubelskiej lecznicy trafia kilkudziesięciu pacjentów z tym schorzeniem. W tym roku szpital dostał na ich leczenie 400 tysięcy złotych. Od początku było więc wiadomo, że pieniędzy nie starczy.

- Teraz osoby trafiające do nas z tętniczym nadciśnieniem płucnym są diagnozowane i jeśli kwalifikują się do leczenia, odsyłamy je do innych palcówek, m.in. do Warszawy czy Krakowa. To przecież spory problem dla tych ludzi. Już dwukrotnie prosiliśmy NFZ o zwiększenie limitów, jednak na razie nic się nie zmieniło - tłumaczy w Gazecie Wyborczej Małgorzata Piasecka-Twaróg, zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa.

Lubelski OW NFZ udzielił upoważnień innym oddziałom NFZ do pokrycia kosztów leczenia pacjentów ubezpieczonych w Lubelskim OW NFZ, w przypadku udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej w placówkach, z którymi dany oddział  ma podpisane umowy” – uspokaja w przysłanym nam mailu Małgorzata Bartoszek po. rzecznika prasowego Lubelskiego OW NFZ.

Co w tej sytuacji radzi płatnik szpitalowi?

Żeby dokonał przesunięć środków finansowych pomiędzy rodzajami i zakresami świadczeń zgodnie z zapisami ogólnych warunków umów, gdyż Lubelski OW NFZ nie posiada rezerw lub nadwyżek finansowych pozwalających na sfinansowanie obecnych i przyszłych nadwykonań.

„Równocześnie informuję, że Lubelski OW NFZ jest w trakcie przygotowywania aneksu do umowy zawartej ze Świadczeniodawcą, który zwiększy wartość umowy o ok. 10 proc.” – pociesza NFZ.

Dla pacjentów, którzy muszą wyprawić się do odległych szpitali NFZ nie ma żadnej rady. A są to osoby, u których choroba objawia się m.in. dusznością podczas wysiłku, szybko się męczą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum