Lublin: czy uda się połączyć szpitale i zachować pieniądze z dotacji?

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 14 października 2015 10:38

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej i Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego mają być połączone. Jednakże COZL powstało dzięki dużej dotacji z budżetu państwa. Chodzi o 168 mln zł. Czy po fuzji szpitali, trzeba będzie zwrócić pieniądze?

Lublin: czy uda się połączyć szpitale i zachować pieniądze z dotacji?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W umowie z Ministerstwem Finansów jest zapis, że w przypadku zmiany jej warunków może dojść do całkowitego rozwiązania umowy. A to będzie oznaczało konieczność oddania pieniędzy. Na to władze województwa nie mogą sobie pozwolić - zauważa Wyborcza.

Mimo tego ryzyka, władze samorządowe są zdeterminowane, żeby doprowadzić do połączenia szpitali marszałkowskich. Chodzi o to, że w rozbudowywanym COZL powstały nowe oddziały, które nie mają zapewnionego finansowania z NFZ. Tymczasem w Janie Bożym kontrakty na większość z tych oddziałów są. Stąd konieczność szpitalnej fuzji.

W konkursach NFZ, które będą zapewne ogłaszane na przełomie roku, obie lecznice wystartują osobno (do tego czasu nie dojdzie do konsolidacji). - Po połączeniu nie będzie przeszkód, żeby zsumować kontrakty - przekonuje Arkadiusz Bratkowski, członek zarządu województwa odpowiedzialny za ochronę zdrowia.

Czytaj: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze