Lublin: będzie protest ws. finansowania COZL

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 07 lipca 2015 13:51

W środę (8 lipca) przeprowadzona jednak zostanie akcja protestacyjna przed Urzędem Marszałkowskim i Lubelskim Odziałem Wojewódzkim NFZ w Lublinie. Nie doszło bowiem do porozumienia ws. finansowania Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (COZL).

Lublin: będzie protest ws. finansowania COZL
Będzie protest, bo nie doszło do porozumienia ws. finansowania Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Fot. archiwum RZ

Pikieta protestacyjna zorganizowana zostanie przed siedzibą NFZ, a ”białe miasteczko” stanie przed Urzędem Marszałkowskim w Lublinie, właścicielem Centrum.

Józef Krupa, przewodniczący Solidarności w COZL, który poinformował nas o tym, powiedział również że przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i NFZ nie przygotowali żadnego dokumentu w sprawie kontraktu dla COZL. Dyrekcja Centrum nie podpisała więc porozumienia.

- W związku z tym w środę na walnym zebraniu regionu Solidarności zaapelujemy do załóg o powszechny udział w naszym proteście. Będziemy bronić COZL, nie pozwolimy zniszczyć tego, co z wielkim trudem było budowane - podkreślił przewodniczący Krupa.

Nawiązał do rozbudowy placówki, która wraz z nowym wyposażeniem, będzie kosztowała około 400 mln zł, w większości pochodzących z budżetu państwa. Liczba łóżek wzrosła ze 195 do 285. Zakładano, że docelowo, w końcu przyszłego roku, będzie ich ponad 500.

Ale, jak się okazuje, zabrakło pieniędzy. Chodzi o ponad 20 mln zł rocznie. Według władz Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej właśnie tyle potrzeba, żeby leczyć pacjentów na oddziałach, które niedawno otwarto.

Jeszcze w poniedziałek (6 lipca) Beata Górka, rzecznik marszałka, zapewniała nas, że znaleziono rozwiązanie. - O ustaleniach muszą dowiedzieć się przede wszystkim związkowcy, a we wtorek poinformowana zostanie opinia publiczna. Poza tym przygotowane stanowisko musi zostać zatwierdzone przez zarząd województwa. W każdym razie interesy pacjentów są zabezpieczone, wykonanie kontraktu także - oświadczyła portalowi rynekzdrowia.pl.

Czytaj: Lublin: nowe Centrum Onkologii plus stary kontrakt i mamy protest

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum