Lublin: będą zmiany organizacyjne w szpitalach marszałkowskich. Potrzebna zgoda NFZ

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2020 14:50

Marszałek województwa lubelskiego planuje zmiany organizacyjne w czterech podległych mu szpitalach. Jedna z nich polega na przeniesieniu niektórych oddziałów pomiędzy lecznicami.  Rozwiązanie to ma pomóc placówkom medycznym w zmniejszeniu narastającego zadłużenia.

Lublin: będą zmiany organizacyjne w szpitalach marszałkowskich. Potrzebna zgoda NFZ
Rozwiązanie to ma pomóc placówkom medycznym w zmniejszeniu narastającego zadłużenia Fot. Archiwum

24 grudnia marszałek województwa złożył wniosek do dyrektora Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z prośbą o wyrażenie zgody na przeniesienie oddziałów pomiędzy czterema szpitalami w mieście. Zgoda ta jest niezbędna, aby szpitale utrzymały finansowanie z NFZ, a kontrakty zostały przeniesione do innego szpitala - informuje Kurier Lubelski.

Rzeczniczka lubelskiego NFZ Małgorzata Bartoszek potwierdza, że do Funduszu trafił 152-stronicowy dokument pod nazwą "Lubelska pełnoprofilowa ochrona zdrowia - wstępne założenia". Wyjaśnia, że aktualnie materiał jest analizowany.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego nie podał na razie do wiadomości publicznej, których konkretnie oddziałów miałyby dotyczyć zmiany. Na konferencji w listopadzie ujawnił jedynie, że chodzi o obszar neurologii oraz urologii.

Marszałek wskazywał również, że aby zahamować rosnący dług konieczna jest zamiana kwoty części zadłużenia na zobowiązania długoterminowe z udziałem Banku Gospodarstwa Krajowego.

Łącznie zadłużenie wszystkich szpitali wojewódzkich wynosi już 910 mln zł. Miesięczny przyrost długu to 11 mln zł. Oznacza to, że dziennie kwota zadłużenia rośnie o 350 tys. zł czyli 14 tys. złotych na godzinę.

Więcej: kurierlubelski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum