Lublin: będą podwyżki dla pielęgniarek ze szpitala im. Wyszyńskiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2018 09:45

Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie i związki zawodowe pielęgniarek porozumiały się w sprawie podwyżek. Od 1 czerwca br. pensje netto pielęgniarek mają wzrosnąć o 500 zł i o kolejne 500 zł od stycznia przyszłego roku.

Od 1 czerwca br. pensje netto pielęgniarek mają wzrosnąć o 500 zł i o kolejne 500 zł od stycznia przyszłego roku Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W ubiegłym tygodniu szpital musiał wstrzymać przyjęcia pacjentów na planowe operacje z powodu dużej absencji chorobowej pielęgniarek. Część zabiegów odwołano i przesunięto na późniejszy termin, normalnie odbywały się operacje pilne i ratujące życie. Związkowcy zapewniali, że absencja chorobowa nie jest formą protestu.

W poniedziałek (28 maja) po rozmowach z pielęgniarkami dyrektor szpitala im. Wyszyńskiego, Gabriel Maj stwierdził, że podstawą porozumienia jest dobro pacjenta, ale przed szpitalem stają duże wyzwania finansowe.

- Takie wyzwania dotyczą większości szpitali w Polsce. Wynagrodzenia w grupie pielęgniarek będą musiały być podniesione, szkoda, że w takich okolicznościach - dodał Maj.

W szpitalu im. Wyszyńskiego zatrudnionych jest 660 pielęgniarek. W ubiegłym tygodniu, w poszczególnych dniach, na zwolnieniach lekarskich przebywało ich od 70 do 130. W poniedziałek - około 40.

- Widoczna była nieobecność pielęgniarek anestezjologicznych, co utrudniało wykonywanie operacji planowych - zaznaczył Maj.

Szpital im. Wyszyńskiego jest jednym z czterech prowadzonych przez samorząd województwa w stolicy regionu. W poniedziałek podczas spotkania przedstawicieli zarządu województwa lubelskiego z dyrektorami tych szpitali uzgodniono, że płace w poszczególnych placówkach będą ujednolicone. Wynagrodzenia w szpitalu im. Wyszyńskiego mają stanowić poziom odniesienia dla płac w innych szpitalach samorządowych w Lublinie.

500 zł podwyżki "na rękę" w szpitalu im. Wyszyńskiego oznacza koszt dla pracodawcy 1,2 tys. zł miesięcznie na osobę, a łącznie wzrost funduszu płac o 765 tys. zł miesięcznie. Takie rozwiązanie będzie skutkowało dalszym zadłużaniem się szpitala - głosi komunikat wydany po tym spotkaniu.

Obecne zadłużenie tej placówki wynosi 250 mln zł - podał członek zarządu województwa, Arkadiusz Bratkowski.

Przewodnicząca zarządu regionu Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych Maria Olszak-Winiarska zauważyła, że porozumienie spełnia najważniejsze oczekiwania pielęgniarek ze szpitala im. Wyszyńskiego, choć poszły one na pewne ustępstwa. Początkowo domagały się one podwyżki o tysiąc złotych od 1 maja.

- Pierwszy etap nas satysfakcjonuje. Rozbicie tysiąca złotych na dwie transze to dobra wola, każda ze stron musiała ustąpić. Koleżanki zgodziły się przesunąć termin podwyżki na 1 czerwca, bo rozumiemy, że nie ma możliwości tak szybko zorganizować potrzebnych środków finansowych - wyjaśniła.

- Czy tyle powinny zarabiać pielęgniarki, zobaczymy. Będziemy ustalać wspólną siatkę płac szpitali podległych marszałkowi. Mam nadzieję, że przy takim zrozumieniu dojdziemy do półtorej średniej krajowej dla pielęgniarek szybciej niż w ciągu czterech lat - dodała Olszak-Winiarska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum