Lublin: Centrum Onkologii pozwało NFZ

Autor: LJ, Gazeta Wyborcza Lublin/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2010 12:01

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej złożyło sądowy pozew przeciwko NFZ o zapłatę prawie 8 mln złotych.

Chodzi o nadwykonania w wysokości 650 tys. zł z kontraktu za drugą połowę 2009 roku oraz 7 mln zł za nadwykonania – jak twierdzi szpital – świadczone w ramach zabiegów ratujących życie. Pierwsza rozprawa ma odbyć się jeszcze przed świętami.

Zdaniem Dariusza Ciwińskiego, zastępcy dyrektora ds. finansowo-organizacyjnych Centrum, tegoroczny kontrakt z NFZ jest jeszcze niższy od ubiegłorocznego: – Dostajemy ponad 80 mln zł, a potrzebujemy minimum 100 mln.

Dyrekcja szpitala przypomina, że rocznie w warunkach szpitalnych leczy się tam niemal 15 tysięcy pacjentów. Centrum udziela też ponad 80 tysięcy porad. Oprócz Lubelszczyzny przyjeżdżają pacjenci z województw podkarpackiego, mazowieckiego, a także śląskiego.

Karol Ługowski, rzecznik Lubleskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przypomina, że zgodnie z ustawą o świadczeniach, są one finansowane przez Fundusz do wysokości limitów określonych umową: – Lubelski OW NFZ wywiązał  się wobec wszystkich świadczeniodawców ze wszystkich zobowiązań  finansowych wynikających z zawartych umów. Natomiast możliwość sfinansowania dodatkowych świadczeń zrealizowanych ponad limit określony umową może być rozważana w konkretnej sytuacji, wynikającej m.in. z dysponowania przez oddział Funduszu dodatkowymi środkami finansowymi.

A tych Fundusz nie ma. – Obecnie w dyspozycji oddziału nie pozostają żadne wolne środki finansowe pozwalające na sfinansowanie „nadwykonań”. W związku  z tym ewentualne decyzje dotyczące prowadzenia dalszych rozliczeń za 2009 rok mogą mieć miejsce jedynie w przypadku uzyskania zwiększenia planu finansowego oddziału w tym roku – tłumaczy Ługowski.

Rzecznik przypomina, że onkologia, obok kardiologii czy neonatologii są zdecydowanymi priorytetami, jeśli chodzi o finansowanie świadczeń przez lubelski NFZ. Podaje rosnące nakłady na leczenie:

– Łączne nakłady na onkologię w całym województwie w 2006 roku wynosiły 69,1 mln zł, zaś w roku 2009 – już 162,4 mln zł. W przypadku Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, całkowita wartość kontraktu tego świadczniodawcy w 2006 roku wynosiła 36,8 mln zł, by w 2009 roku wynieść już 83,8 mln zł.

– Tylko w ubiegłym roku, nasz oddział 3-krotnie otrzymywał zwiększenie planu finansowego, co pozwalało na zwiększanie wartości kontraktów tym świadczeniodawcom, którzy udzielali świadczenia będące „priorytetowymi”. Każdorazowo, w tej grupie znajdowało się Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej – dodaje Ługowski.
 
Łączna wartość świadczeń wykonanych w lecznictwie szpitalnym przekraczająca zakontraktowane i sfinansowane ilości w 2009 roku wyniosła w lubelskim oddziale Funduszu 170 mln złotych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum