Lubelszczyzna: tam mobilny rezonans nie będzie już refundowany

Autor: Kurier Lubelski, KR/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2009 13:27

Oddział NFZ w Lublinie rezygnuje z kontraktowania badań wykonywanych mobilnym rezonansem magnetycznym.

Jak podaje Kurier Lubelski, Fundusz nie podpisze kontraktu na 2010 r. z firmą medyczną, która od trzech lat robiła je pacjentom leczonym w szpitalach na terenie całej Lubelszczyzny. Zdaniem Renaty Gil-Kisielewicz, dyrektor Alliance Medical, firmy, która świadczyła te usługi, stracą na tym przede wszystkim chorzy leczeni w szpitalach, które rezonansu nie mają.

Obecnie w województwie lubelskim kontrakt z NFZ na rezonans mają tylko dwie placówki: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 oraz ZOZ MSWiA. W pierwszym z nich na badanie rezonansem trzeba czekać ok. 7 miesięcy, w drugim 5 miesięcy.

W opinii Gil-Kisielewicz, mobilny rezonans skracał kolejki chorych do badań, a pacjenci nie musieli jeździć do Lublina, bo aparat przyjeżdżał do szpitali w Kraśniku, Lubartowie, Radzyniu Podlaskim, czy Włodawie. W ciągu miesiąca mobilny rezonans wykonywał ok. 500 badań.

Karol Ługowski, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, poinformował portal rynekzdrowia.pl, że wobec uruchomienia w województwie lubelskim nowych stacjonarnych urządzeń rezonansu magnetycznego, Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ ma inną koncepcję zabezpieczenia dostępu do świadczeń w tym zakresie.

Nowa pracownia stacjonarna działa już w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym, niedawno otwarto kolejną w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie. Kolejne powstają w Białej Podlaskiej i Zamościu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum