Lubelszczyzna: powiatowe szpitale zwracają się o pomoc

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2010 12:50

Dyrektorzy ponad dwudziestu szpitali powiatowych na Lubelszczyźnie poprosili wojewodę o pilne zwołanie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zdrowia.

Zdaniem Dariusza Hankiewicza, dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. Skubiszewskiego w Radzyniu Podlaskim i zarazem przewodniczącego Konwentu Szpitali Powiatowych Województwa Lubelskiego, powodem tej prośby jest dramatyczna sytuacja finansowa szpitali na Lubelszczyźnie, wynikająca z powodu braku zapłaty przez NFZ za świadczenia ponadlimitowe wykonane w drugim półroczu 2008 i cały 2009 rok.

Szefowie placówek na początku roku odmawiali podpisania kontraktów z NFZ, ponieważ już wtedy wiedzieli, że zaproponowane kwoty nie pozwolą im przetrwać do końca roku. Z tego powodu w budżecie każdego szpitala brakuje od kilku do nawet kilkunastu milionów złotych. Tegoroczne, niskie kontrakty nie pozwalają uporać się z tym deficytem.

Dyrektorzy szpitali proponują, by pod przewodnictwem wojewody parlamentarzyści z regionu lubelskiego podjęli wspólne działania zmierzające do zwiększenia planu finansowego naszego oddziału NFZ na 2010 i 2011 rok. Chcą też, by podział zysku NFZ za 2009 rok uwzględnił dla Lubelszczyzny brak zapłaty za nadwykonania.

Więcej na: www.kurierlubelski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum