Lubelszczyzna: podwyżki pensji pracowników NFZ to efekt oszczędności?

Autor: Gazeta Wyborcza, Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 15 września 2009 16:07

Mimo że Lubelskiemu Oddziałowi NFZ brakuje pieniędzy na płacenie za świadczenia medyczne, to przyznał on swoim pracownikom podwyżki - informuje Gazeta Wyborcza.

Lubelszczyzna: podwyżki pensji pracowników NFZ to efekt oszczędności?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podwyżki w tym oddziale są większe niż w innych, także bogatszych - podaje Gazeta. Wynoszą nawet kilkaset złotych. Lubelski oddział NFZ twierdzi jednak, że ta dysproporcja w wysokości podwyżek wynika najprawdopodobniej z różnego sposobu raportowania przez oddziały, bo Fundusz przyznał wszystkim takie same podwyżki. Jedyny dodatek w Lublinie to ten wynikający z oszczędności jeżeli chodzi o wydatki właśnie na wynagrodzenia.

- Fundusz wynagrodzeń jako pozycja kosztów administracyjnych, ustalana jest przez Centralę NFZ, według jednolitych kryteriów przyjętych dla wszystkich oddziałów wojewódzkich NFZ - tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Karol Ługowski rzecznik prasowy LOW NFZ. - Ostateczny plan kosztów administracyjnych, w tym wynagrodzeń, jako element planu finansowego NFZ, zatwierdzany jest zarządzeniem ministra zdrowia. Oddziały nie mają wpływu na wysokość planowanych kosztów administracyjnych, w tym wynagrodzeń.

Karol Ługowski podkreśla, że w ramach planu finansowego Funduszu, koszty administracyjne, w tym koszty płac, stanowią odrębną pozycję i nie są w żaden sposób powiązane z pozycją środków przeznaczonych na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej - stanowiąc w porównaniu z kosztami świadczeń zdrowotnych zaledwie 0,74 proc.

Od ubiegłego roku pensje pracowników lubelskiego oddziału Funduszu wzrosły o kilkanaście procent.

- Fundusz ma się dobrze, ale szpitale popadają w ruinę finansową. Pacjenci są odsyłani z kwitkiem, tylko patrzeć jak zabraknie na pensje dla pracowników - mówi Karol Stpiczyński inicjator protestów w sprawie dzielenie pieniędzy na zdrowie.

Z dokumentów NFZ wynika, że przez rok pensje urzędników lubelskiego NFZ wzrosły o 15,2 procent. Wyprzedzają ich tylko koledzy z Podkarpacia (prawie 17,5 proc. podwyżki), województwa opolskiego i świętokrzyskiego.

Dużo mniejsze podwyżki były w zachodniopomorskim (1,77 procenta) czy w woj. warmińsko-mazurskim - ok. 2 proc. Nawet na zamożnym Mazowszu i Wielkopolsce podwyżki były o kilka procent niższe.

Jak tłumaczy nam rzecznik lubelskiego oddziału, w 2008 roku we wszystkich Oddziałach NFZ, przeprowadzona została regulacja wynagrodzeń, w ramach której od III kwartału 2008 roku wszyscy pracownicy zostali objęci 10-procentową podwyżką. Dodatkowo, zgodnie z postanowieniami Zbiorowego Układu Pracy, funkcjonującego w NFZ, z dniem 1 stycznia 2009 roku, pobory pracowników objęte zostały indeksacją w wysokości 2,9 proc., opartą o wskaźnik inflacji.

- Ponadto różnica w przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu za II kwartał 2008 i II kwartał 2009 wynika z zaoszczędzonych środków z wakatów oraz wynagrodzenia dyrektora oddziału (przez 9 miesięcy 2008 roku, obowiązki dyrektora pełnił zastępca ds. finansowych) - tłumaczy Karol Ługowski.

- Decyzja lubelskiego NFZ budzi zdziwienie, zwłaszcza w kontekście niezapłaconych nadwykonań - mówi Dariusz Hankiewicz, przewodniczący konwentu szpitali powiatowych województwa lubelskiego. Kwota nierozliczonych przez NFZ nadwykonań szpitali na Lubelszczyźnie wynosi ponad 220 milionów złotych i stale rośnie.

Rzecznik oddziału tłumaczy, że Fundusz musi swoich pracowników wynagradzać, bo ma problemy z pozyskaniem nowych specjalistów do pracy.

- Pracujący w oddziale lekarze to specjaliści w swojej dziedzinie, posiadają I oraz II stopień specjalizacji, są to osoby posiadające również doświadczenie w pełnieniu funkcji kierowniczych. Jeżeli Fundusz chce zatrzymać tych specjalistów u siebie, musi przynajmniej zbliżyć się z wynagrodzeniem do poziomu oferowanego specjalistom przez świadczeniodawców - przekonuje Karol Ługowski.

O trudnościach w pozyskaniu specjalistów przez oddział świadczą nieskuteczne rekrutacje przeprowadzone w tym roku (nie pozyskano do pracy żadnego lekarza specjalisty, niezbędnego do kontroli dokumentacji medycznej).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze