Lubelskie: zajęte jest już około 78 proc. łóżek covidowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2020 15:56

Dla pacjentów zarażonych koronawirusem we wszystkich szpitalach w woj. lubelskim są 1772 łóżka, zajętych jest 1379 z nich - poinformował w środę Lubelski Urząd Wojewódzki. Liczba tych łóżek jest systematycznie powiększana.

Lubelskie: zajęte jest już około 78 proc. łóżek covidowych
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Według danych na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego we wszystkich szpitalach regionu są 1772 łóżka dla chorych na COVID-19. Zajętych jest 1379 z nich. Szpitale dysponują 147 respiratorami dla pacjentów COVID-19, a zajętych jest 123 z nich. Statystyki te obrazują stan na wtorek.

Baza łóżkowa dla pacjentów zarażonych koronawirusem jest systematycznie zwiększana. Wojewoda lubelski Lech Sprawka już wcześniej zapowiedział, że będą podejmowane kolejne decyzje tak, aby w szpitalach woj. lubelskiego utworzyć w sumie 2255 łóżek dla pacjentów z COVID-19.

- Będzie to 35 proc. wszystkich łóżek szpitalnych w regionie - mówił Sprawka. W obiektach Targów Lublin w Lublinie trwają przygotowania do zorganizowania tam szpitala tymczasowego. Będzie on filią szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie. Planowane jest w nim uruchomienie oddziału intensywnej terapii z 80 łóżkami i oddziału chorób zakaźnych (podzielonego na 10 pododdziałów), gdzie w sumie będzie 400 - 480 łóżek. Szpital ma być uruchomiany etapami, w miarę potrzeb. Rozpoczęła się już rekrutacja personelu do pracy w nim.

W środę w woj. lubelskim potwierdzono 1543 nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Sanepid poinformował o śmierci 32 zakażonych pacjentów.

W woj. lubelskim wykryto 20 nowych ognisk zakażenia koronawirusem i łącznie jest ich obecnie 174. 87 ognisk jest w fazie rozwojowej, 44 - w fazie stabilnej i 23 - w fazie wygaszania.

Dotychczas w województwie wykryto łącznie ponad 23 tys. przypadków zakażenia, zanotowano prawie 9,7 tys. ozdrowieńców i zarejestrowano 309 zgonów. Kwarantannie poddanych jest obecnie ponad 27,2 tys. osób, a 298 osób objęto nadzorem epidemiologicznym.

Renata Chrzanowska (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum