Lubelskie: zadłużenie szpitali marszałkowskich spadło w ciągu miesiąca o 64 mln zł

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2020 11:56

W ciągu zaledwie miesiąca zadłużenie szpitali podległych marszałkowi województwa zmniejszyło się o 64 mln zł. Na koniec listopada ub.r. wynosiło 959 mln zł, a na koniec grudnia 895 mln zł. Zdaniem Jarosława Stawiarskiego, marszałka województwa lubelskiego, to efekt wdrażania planów naprawczych.

Lubelskie: zadłużenie szpitali marszałkowskich spadło w ciągu miesiąca o 64 mln zł
Sytuacja finansowa lecznic nadal jest bardzo trudna Fot. Archiwum

Według danych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w ostatnim miesiącu ubiegłego roku najbardziej spadły zobowiązania Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Tu dług zmniejszył się o 39 mln zł. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej spadł o 14,5 mln zł, a w najbardziej zadłużonym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie o 8,7 mln zł - informuje Gazeta Wyborcza.

Piotr Matej, dyrektor departamentu zdrowia w UMWL wyjaśnia, że do spadku zadłużenia COZL przyczyniło się zwiększenie wpływów z NFZ oraz zmniejszenie kosztów pracy. Z kolei WSzS im. Kardynała Wyszyńskiego obniżył swoje zobowiązania w stosunku do poprzedniego miesiąca o ponad 8 mln zł w wyniku poprawy organizacji i wyeliminowania dublowanych umów, m.in. o pracę.

Mimo zmniejszenia zadłużenia lubelskich szpitali sytuacja nadal jest trudna. Według szacunków WSzS w Lublinie zamknie ubiegły rok stratą w wysokości ok. 60 mln zł, a jego zadłużenie będzie wynosiło ok. 360 mln zł. Dlatego nowy dyrektor wprowadza kolejne rozwiązania, które mają usprawnić funkcjonowanie szpitala. Kilka dni temu zapadła decyzja o połączeniu oddziałów chirurgii ogólnej i chirurgii piersi. W szpitalu zmniejszono też liczbę łóżek z 640 do 570.

Więcej: lublin.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum