Lubelskie: zadłużenie szpitali marszałkowskich spadło w ciągu miesiąca o 64 mln zł

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2020 11:56

W ciągu zaledwie miesiąca zadłużenie szpitali podległych marszałkowi województwa zmniejszyło się o 64 mln zł. Na koniec listopada ub.r. wynosiło 959 mln zł, a na koniec grudnia 895 mln zł. Zdaniem Jarosława Stawiarskiego, marszałka województwa lubelskiego, to efekt wdrażania planów naprawczych.

Sytuacja finansowa lecznic nadal jest bardzo trudna Fot. Archiwum

Według danych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w ostatnim miesiącu ubiegłego roku najbardziej spadły zobowiązania Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Tu dług zmniejszył się o 39 mln zł. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej spadł o 14,5 mln zł, a w najbardziej zadłużonym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie o 8,7 mln zł - informuje Gazeta Wyborcza.

Piotr Matej, dyrektor departamentu zdrowia w UMWL wyjaśnia, że do spadku zadłużenia COZL przyczyniło się zwiększenie wpływów z NFZ oraz zmniejszenie kosztów pracy. Z kolei WSzS im. Kardynała Wyszyńskiego obniżył swoje zobowiązania w stosunku do poprzedniego miesiąca o ponad 8 mln zł w wyniku poprawy organizacji i wyeliminowania dublowanych umów, m.in. o pracę.

Mimo zmniejszenia zadłużenia lubelskich szpitali sytuacja nadal jest trudna. Według szacunków WSzS w Lublinie zamknie ubiegły rok stratą w wysokości ok. 60 mln zł, a jego zadłużenie będzie wynosiło ok. 360 mln zł. Dlatego nowy dyrektor wprowadza kolejne rozwiązania, które mają usprawnić funkcjonowanie szpitala. Kilka dni temu zapadła decyzja o połączeniu oddziałów chirurgii ogólnej i chirurgii piersi. W szpitalu zmniejszono też liczbę łóżek z 640 do 570.

Więcej: lublin.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum