Lubelskie: w 2014 r. padnie połowa praktyk lekarzy rodzinnych?

Autor: kurierlubelski.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 16 października 2013 14:25

W województwie lubelskim ok. 7 proc. mieszkańców, czyli prawie 147 tys. osób, nie ma potwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego w systemie eWUŚ. Od nowego roku NFZ nie zamierza już płacić za nich przychodniom.

Lubelskie: w 2014 r. padnie połowa praktyk lekarzy rodzinnych?

Lekarze rodzinni boją się, że w konsekwencji zmniejszą się wpływy wynikające ze stawki kapitacyjnej. Teresa Dobrzańska-Pielichowska, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców podkreślała na zorganizowanej w poniedziałek (14 października) w Lublinie konferencji, że zmiany uderzą w przychodnie: - Jeśli finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej będzie takie, jak zapowiada NFZ, połowa praktyk w przyszłym roku padnie - relacjonuje Kurier Lubelski.

Narodowy Fundusz Zdrowia uspokaja i zapewnia, że chorzy nie stracą na zmianach, bo sprawa dotyczy osób mieszkających na stałe za granicą, tam opłacających składkę zdrowotną i tam będących pod opieką lekarską.

Lekarze rodzinni wskazują jednak, że w systemie jako ”osoby nieuprawnione" figurują również ci, którzy przebywają na długich zwolnieniach, a także świeżo ubezpieczeni w KRUS lub studenci, którzy podczas wakacji podjęli dorywczą pracę. Uważają, że zamieszaniu winny jest bałagan w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, na którym opiera się eWUŚ.

Tomasz Zieliński, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie, w przesłanej portalowi rynekzdrowia.pl informacji stwierdził, że co prawda NFZ nie składał deklaracji, że nie będzie płacić za chorych nieubezpieczonych, ale w przypadku 2014 roku nie pojawiają się już odpowiednie zapisy, które widniały m.in. w zarządzeniu 24/2013 prezesa NFZ, mówiącym o tym, że ”w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia 2013 r., w odniesieniu do świadczeń, dla których jednostką rozliczeniową jest roczna stawka kapitacyjna, status uprawnień do świadczeń nie wpływa na rozliczenie świadczeń”.

- Nie ma naszej zgody na zmniejszanie środków, zwiększanie pracy i biurokracji oraz na brak szans na odzyskiwanie środków odbieranych z powodu niedopracowanego systemu informatycznego eWUŚ - podkreślił Jacek Krajewski, prezes FPZ, odnosząc się do problemów, które nurtują lekarzy rodzinnych w całym kraju.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum