Lubelskie: szpitalne NIE dla umów z NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2009 20:00

Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego zobowiązał dyrektorów szpitali powiatowych, by nie podpisywali aneksów przedłużających wieloletnie umowy z NFZ.

Powód: niższy poziom finansowania zaproponowany przez Fundusz. Jak powiedział starosta lubelski Paweł Pikula, wstępne propozycje finansowe są dla szpitali bardzo niekorzystne, a czas na podjęcie decyzji bardzo krótki

Starostowie upoważnili prezydium konwentu do porozumienia się z zarządem województwa i wypracowania wspólnego stanowiska w rozmowach z NFZ.

Wieloletnie umowy szpitali z NFZ na Lubelszczyźnie wygasają z końcem tego roku. Lubelski oddział NFZ wyznaczył w ubiegłym tygodniu dyrektorom szpitali czas do 27 listopada na przedłużenie aneksem terminu obowiązywania tym umów o rok. Wartość finansowa kontraktu miała być ustalona już po podpisaniu aneksu, do 15 grudnia.

Wstępnie Fundusz zaproponował lecznicom obniżenie kontraktów o 15 proc. w stosunku do tego roku. Starostowie uznali, że jest to dla nich propozycja nie do przyjęcia.

Paweł Piróg, naczelnik wydziału finansowego Lubelskiego Oddziału NFZ, powiedział PAP, że konsekwencją stanowiska starostów będzie wygaśnięcie dotychczas obowiązujących umów i ogłoszenie przez Fundusz konkursu ofert. Może on być ogłoszony na początku grudnia, po zatwierdzeniu planu finansowego NFZ. Piróg wyjaśnił, że wyznaczony przez NFZ termin 27 listopada był podyktowany koniecznością pozostawienia czasu na przeprowadzenie procedur konkursowych, które trwają od czterech do sześciu tygodni. W przypadku dużych postępowań tego czasu trzeba wiele więcej.

Podczas posiedzenia konwentu Piróg tłumaczył starostom, że niezatwierdzony jeszcze plan finansowy NFZ przewiduje dla oddziału lubelskiego budżet niższy o ponad 100 mln zł od tegorocznego. Na Lubelszczyźnie działają 23 szpitale powiatowe. Ich sytuacja finansowa jest bardzo trudna.

Jak ocenia starosta lubelski, ich łączne zadłużenie sięga 100 mln zł, przy rocznym budżecie około 450 mln zł. Jednocześnie Fundusz nie zapłacił tym szpitalom za nadwykonania kontraktów za ubiegły rok kwoty około 80 mln zł, a w tym roku ta kwota ma być równie wysoka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum