Lubelskie: szpitale wysoko w rankingu "Forbesa"

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2013 21:10

Szpitale z województwa lubelskiego prowadzą w rankingu finansowym przygotowanym przez spółkę Magellan i branżowy magazyn "Forbes". Placówki z Radzynia Podlaskiego i Parczewa zajęły pierwsze miejsce w grupie szpitali gminnych i powiatowych.

Lubelskie: szpitale wysoko w rankingu "Forbesa"

Z kolei, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli prowadzi w rankingu placówek wojewódzkich. Tuż za nim uplasował się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej.

Wyniki rankingu finansowego opublikowano w styczniowym wydaniu miesięcznika "Forbes”. Autorzy pod uwagę brali m.in. efektowność aktywów, rentowność sprzedaży oraz dynamikę kontraktu z NFZ. Z analizy rankingu spółki Magellan i "Forbesa” wynika, że to nie pieniądze, a dyrektorzy - menadżerowie mogą zapewnić szpitalom sukces finansowy.

Lider placówek wojewódzkich, mimo wysokiej pozycji w rankingu nie ma lekko. Szpitale psychiatryczne nie mogą bowiem zarabiać dodatkowo na tzw. nadwykonaniach. Nie otrzymują też żadnych nadzwyczajnych pieniędzy z tytułu prowadzenia oddziału podsądnego, do którego trafiają osoby skierowane na leczenie psychiatryczne przez sądy. Szpitalowi udało się jednak osiągnąć dodatni wynik finansowy w 2012 roku i wypracować ok. 258 tys. zł zysku.

Szpital w Białej Podlaskiej z kolei, który otrzymał drugą lokatę, dobrej kondycji finansowej zawdzięcza możliwość ubiegania się o środki unijne. Obecnie dobiegają końca prace budowlane w ramach projektu za ok. 48 mln zł.

Samodzielny Publiczny ZOZ w Parczewie zwycięzca konkursu w grupie szpitali gminnych i powiatowych swoją lokatę zawdzięcza konsekwentnie realizowanej polityce dostosowywania placówki do potrzeb rynku zdrowia i elastyczności względem NFZ-u.

Więcej: www.dziennikwschodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum