Lubelskie szpitale racjonalizują wydatki

Autor: Kurier Lubelski, AK/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2009 10:28

Lubelskie szpitale wdrażają plany oszczędnościowe , bo brakuje im na leczenie chorych. Taki plan realizowany jest już m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie i w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie. W Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu trwają na temat negocjacje z pracownikami.

- Na pewno wprowadzimy płatny parking przed szpitalem, a w sprawie planowanej o 10 procent obniżki wynagrodzeń wciąż jeszcze negocjujemy z załogą. Jej wprowadzenie być może nie byłoby konieczne, gdyby Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił nam za wszystkie ponadkontraktowe zabiegi wykonane w ubiegłym roku. W naszym przypadku chodzi o około 13 mln zł. Liczymy, że minister zdrowia dotrzyma słowa i szpitale na Lubelszczyźnie, tak jak inne w Polsce, otrzymają te pieniądze - mówi Ryszard Pankiewicz, rzecznik prasowy szpitala w Zamościu.

Na zapłatę nadwykonań czekają też w Chełmie – podaje Kurier Lubelski. Mariusz Kowalczuk, dyrektor chełmskiej placówki, mówi, że w ich przypadku byłaby to kwota 6,8 mln zł.

– To bardzo by nam pomogło. Uregulowalibyśmy zobowiązania wymagalne, ale ta kwota nie rozwiąże wszystkich naszych problemów.

Dyrektor szpitala zaznacza, że ich największym problemem jest zbilansowanie budżetu. Obecnie pieniądze płynące z realizacji kontraktu z funduszem na to nie pozwalają. Dlatego szpital zaczął wdrażać plan oszczędnościowy, aby obniżyć koszty funkcjonowania. Okrojony został dział techniczny, eksploatacyjny, sekcja informatyki. Zlikwidowano tam stanowiska kierowników i zastępców kierowników.

– Chcemy też zlikwidować stanowiska zastępców ordynatorów. Zgodę na tę zmianę musi jednak wyrazić Rada Społeczna szpitala. Oszczędzilibyśmy wtedy na dodatkach do pensji dla zastępców – dodaje dyr. Kowalczuk.

Szpital przygotowuje się też do rezygnacji z prowadzenia własnej pralni. Usługi pralnicze chce zlecić firmie z zewnątrz, ale takiej, która zatrudni przynajmniej połowę dotychczasowych pracowników. Ostatnim krokiem mają być zwolnienia personelu i zmniejszenie liczby łóżek. To najtrudniejszy etap zmian, bo pracę może stracić blisko 130 pielęgniarek i 10 lekarzy. Związki zawodowe stanowczo się temu sprzeciwiają.

Przypomnijmy, że problemy szpitali na Lubelszczyźnie zaostrzyły się na jesieni ubiegłego roku. Wówczas, jak pisaliśmy, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie pracownicy otrzymali tylko część swoich pensji. Na początku tego roku związki zawodowe w tej placówce jako pierwszej w kraju zgodziły się na obniżkę płac pracowników. Natomiast organ założycielski szpitala wprowadził do niego firmę doradczą, żeby zbadała sytuację finansową placówki i przedstawiła ewentualny plan naprawczy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum