Kurier Lubelski, SAB/Rynek Zdrowia | 08-11-2011 14:25

Lubelskie: szpitale protestują przeciwko podziałowi środków przez NFZ

Konwent Szpitali Powiatowych Województwa Lubelskiego ostro krytykuje decyzję prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o podziale środków z tzw. funduszu zapasowego.

Z około 600 mln zł prezes Funduszu przyznał 500 mln zł województwu mazowieckiemu, ponad 40 mln zł pomorskiemu i kilkanaście śląskiemu. Pozostałe regiony, w tym Lubelszczyzna, nie dostały ani grosza - informuje Kurier Lubelski.

Pismo w tej sprawie ma trafić do kancelarii premiera i do Ministerstwa Zdrowia. Dokument otrzymają także wojewoda lubelski i marszałek województwa oraz parlamentarzyści.

Zdaniem autorów apelu, podział pieniędzy zaproponowany przez NFZ spowoduje pogłębianie dysproporcji między biedniejszymi i bogatszymi rejonami kraju.

- To kolejne finansowe posunięcie NFZ, które omija województwo lubelskie w ostatnich latach. A i te środki, które zostały przez Fundusz przekazane wcześniej, są skromne. Dowodem są niezapłacone nadwykonania. W naszym szpitalu to suma ponad 11 mln zł. Dlatego choćby część pieniędzy z funduszu zapasowego byłaby pomocna - wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl dr Jerzy Szarecki, dyrektor Dziecięcego Szpitala Klinicznego m. prof. Antoniego Gębali w Lublinie.