Lubelskie: szpitale powiatowe zastrajkują z powodu nadwykonań?

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2009 14:04

Powiaty Lubelszczyzny przygotowują skargę do Trybunału Konstytucyjnego na obowiązujący algorytm podziału środków na ochronę zdrowia pomiędzy oddziały wojewódzkie Funduszu. Wnioskują też do NFZ o jak najszybsze zapłacenie za ubiegłoroczne nadwykonania szpitali.

– Jeśli NFZ nie wypłaci pieniędzy lub nie wyznaczy daty wypłaty za nadlimity, 29 lipca szpitale powiatowe w województwie rozpoczną strajk – ostrzega Paweł Pikula, starosta lubelski, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego. – Pacjenci będą przyjmowani tylko w ostrych przypadkach.

Według lubelskich samorządowców przepisy określające podział środków na ochronę zdrowia między poszczególne województwa są niezgodne z konstytucją: faworyzują bogatsze regiony kosztem biednych, jednym z paramaetrów algorytmu jest bowiem średni dochód na gospodarstwo domowe w województwie. To powód, dla którego do Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ trafiło w br. o 270 mln zł mniej.

Starostowie i dyrektorzy szpitali powiatowych zapowiadają, że przyszłoroczny kontrakt z NFZ będą negocjować wspólnie.

– Zawiążemy „Porozumienie Lubelskie” –mówi Paweł Pikula. – Być może do naszej inicjatywy dołączą się także inne szpitale, np. wojewódzkie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum