Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia | 26-11-2011 17:19

Lubelskie: szpitale likwidują SOR-y

Od nowego roku Szpitalne Oddziały Ratunkowe Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie oraz SPZOZ w Lubartowie zostaną zlikwidowane.

Andrzej Kowalik, zastępca dyrektora Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że dwa szpitale zwróciły się z prośbą o rozwiązanie umowy na SOR i zawarcie nowej w zakresie izby przyjęć. NFZ uwzględnił wnioski dyrektorów - informuje Kurier Lubelski.

Jak wyjaśnia dr Agnieszka Mikuła-Mazurkiewicz, ordynator oddziału ratunkowego w SPSK nr 1, od stycznia na izbę będą przyjmowani jedynie chorzy w stanach zagrożenia życia. Pozostali będą musieli szukać pomocy w innych szpitalach lub przychodniach nocnej i świątecznej opieki medycznej.

Szpitale rezygnują z prowadzenia SOR-ów, ponieważ 31 grudnia upływa termin, jaki mają na dostosowanie swoich oddziałów ratunkowych do wymogów organizacyjnych, sprzętowych i kadrowych Ministerstwa Zdrowia. Jednym z warunków ich dalszego funkcjonowania jest posiadanie przez szpital placu, na którym lądowałyby śmigłowce ratunkowe. Problemem jest także nierentowność SOR.

Więcej: www.kurierlubelski.pl