Lubelskie: samorząd powołał Społeczną Radę ds. Ochrony Zdrowia

Autor: KL, UMWL/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2019 09:19

Zarząd województwa lubelskiego powołał Społeczną Radę ds. Ochrony Zdrowia. W jej skład weszli specjaliści z Lubelszczyzny. Celem Rady będzie m.in analizowanie bieżącej sytuacji w zakresie ochrony zdrowia w województwie lubelskim i optymalizacja funkcjonowania podmiotów leczniczych.

Lubelskie: samorząd powołał Społeczną Radę ds. Ochrony Zdrowia
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Podjęliśmy próbę zdiagnozowania służby zdrowia na poziomie szpitali wojewódzkich. Do współpracy w Radzie zaprosiliśmy przede wszystkim specjalistów z Lubelszczyzny. Korzystając z ich wiedzy i doświadczeń służbę zdrowia w województwie lubelskim możemy podnieść na wyższy poziom, nie bojąc się nowych wyzwań - przekonywał marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski na konferencji prasowej poświęconej powołaniu Rady. 

- Poziom usług medycznych w podlegających nam placówkach jest dobry, a nawet bardzo dobry. Pojawił się jednak problem finansowy, a mianowicie zadłużenie wszystkich placówek. Bardzo istotny jest też fakt, że do tej pory nie było współpracy między szpitalami klinicznymi i placówkami podległymi zarządowi województwa. Jako nowy zarząd obiecujemy, że to się zmieni - zapewnił wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski, który odpowiada w zarządzie województwa za służbę zdrowia.

W spotkaniu uczestniczyli również trzej członkowie nowo powstałej Rady.

- Wszyscy zgadzamy się z tym, że podstawową rolą ochrony zdrowia jest jak najlepszy dostęp pacjenta do pomocy medycznej. Rada społeczna będzie mogła wskazać zakresy, w których może dojść do polepszenia jakości usług, skrócenia kolejek i jednocześnie pokazania kierunku rozwoju w ochronie zdrowia - mówił senator, prof. Andrzej Stanisławek.

Z kolei prof. Wojciech Załuska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wskazywał, że problemy służby zdrowia w regionie nie różnią się od tych w pozostałych częściach kraju i świata. - Rada będzie znakomitym narzędziem do pomocy strukturalnej i inwestycyjnej, tak aby problemy w zakresie obsługi pacjentów zostały rozwiązane - ocenił. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum