Lubelskie: różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek sięgają 4 tys. zł

Autor: Kurier Lubelski, Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2019 12:15

W woj. lubelskim pracuje ok. 12,5 tys. pielęgniarek i położnych. Rozpiętość ich wynagrodzeń wynosi od 2600 do 6600 zł - czytamy w rozmowie z Marią Olszak-Winiarską, przewodniczącą Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Regionu Lubelskiego.

Lubelskie: różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek sięgają 4 tys. zł
Fot. PTWP

Tłumaczy, że zależy to głównie od tego, czy pielęgniarka pracuje w szpitalu wojewódzkim, klinicznym czy powiatowym. - Teraz powinniśmy się zastanowić, jak zniwelować te różnice i jakie znaleźć rozwiązanie tej sytuacji - mówi w rozmowie z Kurierem Lubelskim.

Podkreśla, że pielęgniarka na każdym stanowisku wykonuje takie same zadania, ale nie wszyscy pracodawcy mają takie możliwości finansowe.

Różnice w zarobkach są jednak nie tylko w Lubelskiem. Pod koniec kwietnia br. w woj. pomorskim średnie zarobki pielęgniarek i położnych na przykładzie trzech lecznic (Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu i Szpitala Wielospecjalistycznego im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu) podsumowała Gazeta Pomorska.

Pielęgniarki w Bizielu zarabiają średnio 4272 zł netto (umowa o pracę) i 8112 zł brutto na kontraktach. Położne tej samej lecznicy otrzymują 4057 zł netto (umowa o pracę) i 7858 zł brutto (kontrakt). W szpitalu im. Błażka w Inowrocławiu pielęgniarki i położne średnio zarabiają 3419 zł netto (umowa o pracę) i 5646 zł brutto (kontrakt). Średnio 4858 zł brutto otrzymują pielęgniarki i położne w szpitalu im. Rydygiera w Toruniu (umowa), a 6157 zł brutto w przypadku kontraktu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum