Lubelskie: przychodnie wstrzymują zapisy do specjalistów

Autor: MS, Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 27 września 2013 15:30

Zapisanie się na wizytę do lekarzy niektórych specjalności przed końcem br. jest już w województwie lubelskim niemożliwe. Część przychodni wstrzymała zapisy m.in. do kardiologów, neurologów i nefrologów.

Lubelskie: przychodnie wstrzymują zapisy do specjalistów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Problemu nie ma z dostaniem się do ginekologa i chirurga. Można też jeszcze zapisać się do ortopedy, ale dopiero na grudzień tego roku. Znacznie gorzej, jeśli pacjent potrzebuje konsultacji kardiologa lub endokrynologa. W tym wypadku najbliższe terminy sięgają czerwca 2014 r.

Do lekarzy, którzy mają jeszcze wolne terminy do końca roku, pacjenci także nie dostaną się z dnia na dzień. Czas oczekiwania zwykle wynosi od miesiąca do trzech miesięcy. Ale w takim przypadku nie ma już możliwości wybrania konkretnego lekarza. Pacjent zostaje umówiony do specjalisty w pierwszym wolnym terminie. 

Te smutne statystyki potwierdzają badania ekspertów fundacji Watch Health Care, monitorującej polską ochronę zdrowia. Według ostatnich danych, czas oczekiwania na wizytę u lekarza w Polsce wydłuża się. Średnio wynosi on obecnie 3 miesiące i jest to o 3 tygodnie dłuższy niż jeszcze w ubiegłym roku oraz o 2 tygodnie dłuższy niż na początku tego roku.

Według danych fundacji Watch Health Care na wizytę u kardiologa trzeba czekać w Polsce średnio 159 dni. Do endokrynologa trafimy po 123 dniach od zapisania. Na wizytę u angiologa mamy szansę po 216 dniach oczekiwania, a u okulisty - po 228 dniach. Rekordowy czas oczekiwania dotyczy wizyty u ortopedy - 345 dni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum